Špotáková má rekordní osmé vítězství v Atletovi roku

Oštěpařka Barbora Špotáková vyhrála anketu Atlet roku a s osmi triumfy je historickou rekordmankou. Bronzová olympijská medailistka z Ria de Janeiro získala 1685 bodů a na pomyslných stupních vítězů se umístila s tyčkařem Janem Kudličkou (1433) a čtyřstovkařem Pavlem Maslákem (1222).

Oštěpařka Barbora Špotáková je opět Atletkou roku.

Juniorem roku byla dnes večer v Praze vyhlášena Michaela Hrubá, mistryně světa této věkové kategorie ve skoku vysokém. Objevem roku se stal mílař Filip Sasínek a trenérem roku Jan Železný, mezi jehož oštěpařské svěřence patří Jakub Vadlejch a Vítězslav Veselý. Na čtvrtém místě mezi jednotlivci skončila překážkářka Zuzana Hejnová, až pátý byl trochu překvapivě Vadlejch, který zvítězil v seriálu Diamantová liga.

Světová rekordmanka Špotáková je jedinou letošní českou atletickou olympijskou medailistkou. V Riu získala bronz a navázala na zlaté medaile z Pekingu a Londýna. V čele historické tabulky se odpoutala od koulařky Heleny Fibingerové a Železného, kteří anketu vyhráli šestkrát.

Úspěchy jsou pro Špotákovou motivací do další práce. Už dříve se nechala slyšet, že by ráda vydržela až do olympijských her v Tokiu. "Rozhodně teď nebudu nafoukaná, že jsem to vyhrála nejvíckrát. Je to ale důkaz, že to má smysl. Že to pořád můžu vyhrát, i v tomhle věku," uvedla s úsměvem pětatřicetiletá oštěpařka.

Kudlička má za sebou životní sezonu. Stal se vicemistrem Evropy, překonal český rekord a těsně pod stupni vítězů skončil na olympijských hrách i na halovém mistrovství světa. Maslák se na třetí místo dostal díky tomu, že obhájil titul halového světového šampiona a byl druhý na mistrovství Evropy.