České medailové žně! Maslák je zlatý, Hejnová a Staněk stříbrní, Sasínek šokoval bronzem

Bělehrad

Česká atletika zažívá na halovém ME v Bělehradě medailové žně. Pavel Maslák obhájil zlato na 400 m. Na stejné trati vybojovala Zuzana Hejnová stříbrnou medaili. Krátce po ní slavil stříbro také koulař Tomáš Staněk, který se blýskl osobním rekordem 21,43. Běžec Filip Sasínek vybojoval na 1500 metrů senzační bronz. Spolu s pátečním bronzem překážkáře Petra Svobody už česká výprava vlastní pět cenných kovů a jeden ji dělí od vyrovnání zisku z pražského šampionátu před dvěma lety.

Čtvrtkařská fantazie! Pavel Maslák získal na halovém mistrovství Evropy potřetí zlato.

Maslák se stal halovým mistrem Evropy potřetí za sebou. Třetí titul z kontinentálního šampionátu pod střechou získal jako první běžec v historii a potvrdil pět let trvající neporazitelnost na této trati v hale. Dvojnásobný halový mistr světa v Bělehradu zvítězil v nejlepším evropském čase roku 45,77 sekundy.

Pro třetí evropský titul si Maslák doběhl s bezpečným náskokem a jako jediný se dostal pod 46 sekund. Polák Rafal Omelko byl druhý za 46,08. Bronz získal Nizozemec Liemarvin Bonevacia, s kterým Maslák musel tvrdě bojovat po seběhu k vnitřní dráze o první místo.

Hejnovou ve finále předčila jen Floria Gueiová z Francie, jež zvítězila v osobním rekordu 51,90 sekundy. Česká dvojnásobná mistryně světa na trati 400 metrů překážek za ní zaostala o 52 setin a získala první medaili pod vedením německého trenéra Falka Balzera.

Staňkovi se povedl životní vrh

Hlavní favoritka Léa Sprungerová ze Švýcarska po rychle rozběhnutém závodě odpadla a skončila pátá.

Gueiová se v pátek podílela na ošklivém pádu Denisy Rosolové v rozběhu a původně byla diskvalifikována. Postup do semifinále slavila až po protestu francouzské výpravy.

Staněk si stříbrnou medaili vysloužil osobním rekordem 21,43 metru. Český vrhač prohrál jen s devatenáctiletým polským talentem Konradem Bukowieckým, který se výkonem 21,97 posunul do čela letošních světových tabulek. Ladislavu Prášilovi stačilo 20,73 metru z první série na šesté místo.

Staněk, který před šampionátem laboroval se zraněním třísla, porazil obhájce prvenství a dosavadního lídra evropských tabulek Davida Storla. Německý favorit s českým reprezentantem prohrál o 13 centimetrů.

Staněk vybojoval první velkou medaili. Životní vrh se mu povedl v páté sérii. Těsně předtím ho z průběžného třetího místa odsunul Chorvat Stipe Žunič, který byl nakonec výkonem 21,06 až pátý.

Sasínek překvapil

Jednadvacetiletý Sasínek nečekaně zastoupil českého rekordmana Jakuba Holušu, který nemohl kvůli zranění obhajovat titul z Prahy. Závod vyhrál v čase 3:44,82 minuty Polák Marcin Lewandowski, který před dvěma lety v české metropoli triumfoval na osmistovce.

Sasínka porazil už jen Kalle Berglund ze Švédska, za kterým český reprezentant výkonem 3:45,89 minuty zaostal o 33 setin.

Helcelet je po prvním dnu třetí

Adam Sebastian Helcelet je po prvním dnu sedmiboje s 3392 body na třetím místě. Na vedoucího Francouze Kevina Mayera ztrácí 179 bodů. Druhý český zástupce Jiří Sýkora je před nedělním finále devátý s 3277 body.

Helcelet zatím zaostává za výkonem z únorového domácího šampionátu, na němž si vytvořil osobní rekord 6188 bodů a zařadil se jím na druhé místo letošních evropských tabulek. Pouze v kouli si vylepšil letošní osobní maximum na 15,25 metru. Soutěž zahájil stejně jako Sýkora šedesátkou za 7,06, oba přitom umějí běžet pod sedm sekund.

Vicemistru Evropy Helceletovi se ale podařila dálka, v níž předvedl 741 centimetrů, Sýkora skočil 710 cm. V kouli si Helcelet jediným zdařilým pokusem připsal 15,25 metru a Sýkora vůbec poprvé v kariéře pokořil hranici 15 metrů, povedlo se mu to o šest centimetrů.

Ve výškařském sektoru nejlepší český vícebojař zdolal 201 cm, s čímž nebyl příliš spokojen. Právě tady se mu Francouz Mayer hodně vzdálil díky skoku přes 210 cm a stejným výkonem se před něj dostal i Španěl Jorge Ureňa. Na Helceleta má před druhým dnem náskok 54 bodů. Sýkora si připsal 198 centimetrů a v součtu čtyř disciplín je devátý.