Hlavní obsah

Seberou mu rekord? Radši ať mě někdo překoná. Házejí nás do jednoho pytle, vadí Železnému

Michal OsobaPrávo

Nikdo se jeho výkonu 98,48 m nepřiblížil na méně než pět metrů, přesto může legendární oštěpař Jan Železný o světový rekord přijít. Pokud bude přijato doporučení Evropské atletiky, v platnosti zůstanou jen rekordy dosažené po roce 2005, kdy se začaly skladovat dopingové vzorky pro zpětné testování. A památného výkonu dosáhl trojnásobný olympijský vítěz v Jeně v roce 1996.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Světový rekordman v hodu oštěpěm Jan Železný.

Článek

Co vám proběhlo hlavou, když jste návrh viděl?

Já oficiální návrh nečetl, jen mi lidi volali. Co na to říct? Šťastný určitě nejsem, to vysvětlení podle skladování vzorků je divné. Házel jsem dvacet let, bohužel už jsem starej, abych ještě mohl závodit a bylo by to v pořádku. Asi by mi nechali veteránský rekord (85,92 m z Göteborgu 2006), když to chtějí dělat od roku 2005. To už jsem v systému byl, tak by mi zůstal aspoň nejdelší hod nad 40 let…

To by asi byla slabá útěcha…

Kdyby chtěli v oštěpu nebo v technických disciplínách něco udělat, ať zase posunou těžiště a nebudu moct říct ani slovo. To se taky kdysi stalo, i když za jiným účelem, když Uwe Hohn hodil tak daleko, že to bylo nebezpečné. Nastala nová éra a nedalo se nic dělat. Ať zvednou ženské překážky, stejně jsou moc nízké, udělají nové těžiště oštěpu… Horší by to bylo u hladkých běhů, tam můžou akorát udělat běh na sto metrů a jeden centimetr. (úsměv) Ale vadí mi, že nás házejí do jednoho pytle.

Asi není řešením boje proti dopingu podobné přepisování tabulek…

Atletika by se měla snažit zlepšovat svou image, ne pořád něco na někoho házet. Určité věci dokážu pochopit, ale nechápu ten způsob. Světové rekordy jsou bonbónek, je dobré, když se překonávají, ale i teď se kolem nich občas objeví nějaké spekulace… Proč se tedy vzorky schovávají na deset let, a ne napořád? Víte co, já bych byl radši, když už mám o rekord přijít, ať mě kurňa někdo překoná a já se nebudu muset cítit naštvaně…

Očima Libora Varhaníka
předsedy Českého atletického svazu a člena exekutivy EA
„Pro mě jsou výkony našich rekordmanů součástí historie a lidí, kteří je dokázali předvést, si vážím. Domnívám se, že to bylo ze strany Evropské atletiky předčasně medializováno, neboť se jedná jen o návrh pracovní komise. Návrh tak, jak je podaný, se mi nelíbí, protože by se měnily retrospektivně podmínky, aniž by to dotyční atleti měli možnost ovlivnit. My jako Český atletický svaz rozhodně o revizi našich národních rekordů neuvažujeme a o celé problematice bude jednat 11. května předsednictvo Českého atletického svazu.“

Jistě by docházelo i k řadě zmatků. Světový rekord by najednou zřejmě patřil Keňanu Yegovi, ale oštěpaři by se dál poměřovali s vašimi výkony…

To jsou ty paradoxy, navíc by se rekordy teď počítaly jen z některých závodů v mezinárodním kalendáři. To bude taky strašný hybrid. Co když na lize někdo hodí světový rekord? Tak ho uznají jako národní rekord a ten bude lepší než světový, který neuznají? To je šílené… Já se tím ale moc nezabývám, budu rád, když mí svěřenci budou dobře házet, a když něco opravdu schválí, člověk bude moct reagovat. Ale vadí mi to.

Čekáte, že někteří světoví rekordmani se budou bránit i právně?

To určitě bude právně složité, jestliže někdo dodržoval vše, co bylo nařízeno, a teď je fakticky očerněný. Některé státy proti tomu budou vystupovat, jiným to bude jedno, protože žádného rekordmana nemají. My jsme z tohoto pohledu v dost silném postavení, i když Bára Špotáková to stihla asi o tři roky a rekord by jí zůstal. Zatím mi to přijde jako dobré PR Evropské atletiky, ale zase se ozve spousta lidí, všichni se v tom budou babrat. Spíš by se mělo řešit, jak zlepšit tu image…

Ta je za poslední roky kvůli řadě skandálů dost poničená.

Atletika je globální sport, všude, kam jedu, má obrovský kredit, ale neumí s ním nijak naložit. Marketingově, ani pracovat se špičkovými sportovci. Fotbal to umí, basketbal, hokej i baseball, ale my ne. Samozřejmě to Sebastian Coe jako lídr světové atletiky nemá lehké. Ale ta evropská nehraje roli, jakou by měla. Radši bych, kdyby třeba přemýšlela o seriálu mítinků s větší prestiží, vytvořila nějaký systém atraktivní pro televize…

Nový šéf Evropské atletiky Svein Arne Hansen se snaží některé revoluční myšlenky prosazovat, ale tento kontroverzní krok je zatím nejviditelnější.

Já si ho přitom pamatuju jako ředitele mítinku v Oslu, kde jsem hodil svěťák, dával mi kytku a honil mě po stadiónu, ať tam zdravím diváky. A teď mi rekord chce sebrat. (úsměv) Svým způsobem ho chápu, nic není černobílé. Jen mi vadí ten princip. Já bych se radši smířil s jednodušší cestou. Změnu těžiště jsem zažil, nějaká výmluva by se našla. Nebo ať mě někdo přehodí, podám mu ruku, řeknu, že je mi to líto, ale uznávám, že je lepší. Kdyby to změnili a řekli, že je najednou někdo jiný světový rekordman, asi bych se na to díval jinak.

Jak by se mohly měnit některé rekordy
Aktuální výkonMožné nové maximum
Muži
výška: Sotomayor (Kuba) 245 (1993)Barším (Kat.) 243 (2014)
dálka: Powell (USA) 895 (1991)Phillips (USA) 874 (2009)
trojskok: Edwards (Brit.) 18,29 (1995)Taylor (USA) 18,21 (2015)
oštěp: Železný (ČR) 98,48 (1996)Yego (Keňa) 92,72 (2015)
Ženy
100 m: Griffithová-Joynerová (USA) 10,49 (1988)Jeterová (USA) 10,64 (2009)
400 m: Kochová (NDR) 47,60 (1985)Richardsová-Rossová (USA) 48,70 (2006)
800 m: Kratochvílová (ČSSR) 1:53,28 (1983)Jelimová (Keňa) 1:54,01 (2008)
maratón: Radcliffeová (Brit.) 2:15:25 (2003)Keitanyová (Keňa) 2:17:01 (2017)
400 m př.: Pečonkinová (Rus.) 52,34 (2003)Walkerová (Jam.) 52,42 (2009)
výška: Kostadinovová (Bulh.) 209 (1987)Vlašičová (Chorv.) 208 (2009)
sedmiboj: Joynerová-Kerseeová (USA) 7291 (1988)Klüftová (Švéd.) 7032 (2007)
Souhlasíte se záměrem EAA zrušit některé stávající rekordy?
Ano
2,8 %
Ne
97,2 %
Celkem hlasovalo 7369 čtenářů.

Reklama

Související témata: