Špotáková: Ve snech mi to lítá ještě dál

26. června 2006 09:37

Své vlastní maximum roku posunula při víkendovém mistrovství republiky v atletice oštěpařka Barbora Špotáková. Česká závodnice poslala hned prvním pokusem své náčiní na značku 65,50 m a o titulu bylo rozhodnuto. "Výkonnost jde postupně nahoru, takže jsem asi na dobré cestě," říká Špotáková v rozhovoru pro Právo.

Jak se vám koncentrovalo na zbytek mistrovského závodu, když jste hned prvním hodem zlepšila letošní nejlepší výkon?
Strašně těžko. V cizině bych as už dál neházela, byla jsem celkem unavená, ale přišla se na mě podívat rodina, navíc strašně ráda závodím v Čechách, tak jsem házela dál. A jsem maximálně spokojená.

Maximálně? Nedoufala jste tajně i v překonání českého rekordu?
To víte, že se člověku občas zdá sen, jak hodí daleko. Ale já mám zkušenost, že člověk se toho vždycky dočká v ten nejlepší okamžik a čím déle se čeká, tím je to pak lepší. A já věřím, že to letošní sezónu přijde. Na správném místě. Třeba v Göteborgu by to bylo fajn.

Ty oštěpařské sny se vám vážně zdají?
Zdají, v takovém tom polospánku. Ve snu se neběhá dobře, ale hází se daleko, ještě dál než tady. Zrovna odpoledne před závodem se mi ale zdálo, že jsem přijela pozdě na závody, soutěž už byla odházená a já jsem tam stála s oštěpama...

Nebojíte se, že forma přišla brzy? Do mistrovství Evropy zbývá ještě přes měsíc...
To víte, že si vzpomenu na loňský rok, kdy jsem také házela na začátku sezóny daleko a pak mi to na mistrovství světa moc nevyšlo. Trochu se bojím, ale věřím, že stejnou chybu už neudělám. Už vím, že nemůžu tolik závodit, mám ustálenější techniku a víc si věřím.

Kde jsou příčiny vaší aktuální formy?
Házím oštěpem teprve čtvrtým rokem, takže postupně získávám zkušenosti. Teprve vloni jsem se cítila pořádně jako oštěpařka, letos je to ještě lepší. Výkonnost jde postupně nahoru, takže jsem asi na dobré cestě. Jo, a taky za to, že se mi tak daří, může můj skvělý přítel.

Ze čtyř nejdelších hodů letošní sezóny patří tři vám. Sledujete tabulky?
Moc se tím nezabývám, jen občas mi to řekne trenér. Teď jsem dodělala školu, takže nechci, aby myšlenek na atletiku bylo moc.

Jak tedy od atletiky odpočíváte?
Nejvíc asi s přítelem, teď mám taky konečně víc času na kamarády, občas si něco přečtu. Jsem ráda, že je to taky něco jiného než skripta...

Michal Osoba, Sport.cz, Právo

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Patička stránky: