Vrabcová zaběhla nejlepší český čas na půlmaratonu v Olomouci

Olomouc

Půlmaraton v Olomouci vyhráli Keňan Josphat Kiprop Kiptis a Etiopanka Worknesh Degefaová. Pozici domácích vytrvaleckých jedniček potvrdili Jiří Homoláč a Eva Vrabcová-Nývltová, kteří byli nejrychlejšími českými běžci stejně jako v dubnu v Praze.

Olomoucký primátor Antonín Staněk a čeští běžci Eva Vrabcová Nývltová a Jiří Homoláč před startem půlmaratónu.

Bývalá reprezentantka v běhu na lyžích se v osmém ročníku postarala o traťový rekord v podání české závodnice. I v tropickém vedru zvládla trať za 1:12:01 a ze svého loňského maxima ubrala téměř tři minuty. V cíli byla pátou nejrychlejší ženou.

"Zase závodím a mám z toho obrovskou radost, protože jsem si ten závod maximálně užila," řekla České televizi Vrabcová-Nývltová, která se na jaře potýkala se zánětem šlachy v chodidle. "Běžela jsem skoro celou trať sama, to bylo hodně znát. Vedro kupodivu nebylo vůbec špatné. Ničí mě ale ty kostky na konci," dodala účastnice olympijského maratonu v Riu.

Homoláč uzavřel první desítku celkového pořadí v čase 1:06:29. "Běželo se mi dobře. Ten čas je na to počasí myslím výborný. Poslední měsíce se mi trochu nedařilo, ale teď jsem zase zpátky," uvedl spokojeně.

Kiptis ani Degefaová se v horku k traťovým rekordům Keňanům Geoffreyho Ronoha (1:00:17) a Mary Keitanyové (1:06:38) nepřiblížili.