Rubriky:

Atletika

Šéf evropské atletiky po kritice zmírnil návrh na zrušení rekordů

2. srpna 2017 10:49 - Londýn

Poté, co návrh na zrušení atletických rekordů, nad nimiž spočívá dopingové podezření, vzbudil vlnu nevole, přišel předseda evropské asociace (EAA) Svein Arne Hansen s méně radikální verzí. Místo původního roku 2005 by se hranice anulování rekordů posunula o 14 let zpět. V roce 1991 se totiž začaly zavádět mimosoutěžní dopingové testy.

 

Rich Pedroncelli, ČTK/AP

"Málo jsme to předtím konzultovali se samotnými atlety. Musíme naslouchat kritice z řad lidí jako Jonathan (Edwards) a Paula (Radcliffeová)," citoval Hansena web www.insidethegames.biz. Právě oba britští světoví rekordmani patřili k nejhlasitějším kritikům původního návrhu. Po jeho úpravě už by o svá historická maxima v trojskoku, respektive maratónu nepřišli.

Komise EAA na jaře stanovila tři hlavní podmínky k tomu, aby mohly být rekordy uznány. Výkony musejí být dosaženy na schválených mezinárodních soutěžích, kde je zajištěna vysoká úroveň rozhodování a technického vybavení. Dále se atlet musí před dosažením výsledku podrobit určitému množství dopingových kontrol a jeho "rekordní" vzorek bude uchováván 10 let pro případné opětovné testování.

"Možná budeme muset zavést nová kritéria, například posunutí hranice z roku 2005 na 1991. To bude jedním z mých návrhů. Snad ho přednesu už během listopadového kongresu IAAF," řekl Hansen. Původně chtěl návrh představit už během nadcházejícího kongresu před světovým šampionátem v Londýně. Plány na změny rekordních tabulek musejí vedle Mezinárodní atletické federace schválit také všechny kontinentální federace.

Evropská asociace se rozhodla přezkoumat hodnověrnost atletických rekordů letos v lednu. Podezření padá především na výkony sportovců z tehdejšího východního bloku z 80. let minulého století. Některé ženské výkony z té doby jsou stále platnými světovými rekordy, mezi nimi i čas Jarmily Kratochvílové 1:53,28 na 800 metrů z roku 1983 či Marity Kochové z NDR 47,60 na 400 m z roku 1985.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika