Rubriky:

Atletika

Měl útočit na zlato, ale na MS ho vůbec nepustili na stadión. Jenom jsem zvracel, hájí se

9. srpna 2017 10:32 - Londýn/Praha

Chtěl bojovat o medaili, ale nakonec ho ani nepustili na stadión. Běžec Isaac Makwala nesouhlasí s rozhodnutím Mezinárodní atletické federace IAAF, která mu ze zdravotních důvodů zakázala startovat v úterním finále mistrovství světa na 400 metrů. Třicetiletý reprezentant Botswany tvrdí, že je zdravý, a když přišel na stadión v Londýně, zabránila mu ochranka ve vstupu.

 

Lucy Nicholson, Reuters

Makwala byl jedním z třiceti atletů bydlících na jednom z oficiálních hotelů šampionátu, které postihly žaludeční potíže. Lídr letošních světových tabulek na 200 metrů proto nenastoupil do pondělních rozběhů a z rozhodnutí IAAF poté nemohl startovat ani ve finále na 400 m, kde měl být hlavním vyzyvatelem jihoafrické hvězdy a pozdějšího vítěze Waydea van Niekerka.

Batswana kea leboga...for your prayers and support, the countless messages I received thank you so much It is with a...

Zveřejnil(a) Isaac 'Badman' Makwala dne 8. srpen 2017

Makwala se však podle vlastních slov cítil dobře, proto nerozumí, proč nemohl startovat. "Když jsem přišel na stadión a byl jsem připravený závodit, nachystali na mě past a nepustili mě dovnitř," napsal na sociální síti facebook. "Celý den jsme bojovali, aby pravda vyšla najevo. Stojím si za tím, že nejsem nemocný a že mě neprohlédl žádný doktor," dodal.

"Tak hrozné to nebylo"

"Jenom jsem zvracel, ale zase tak hrozné to nebylo," prohlásil. "Při rozcvičce jsem byl v pohodě a byl jsem připravený závodit. Tvrdě jsem se na to připravoval a teď mám pocit, jako by to někdo celé sabotoval... Nevím, co říct, protože k celé věci ani nemám všechny informace," prohlásil.

IAAF se k případu vyjádřila jen krátce. Nejprve informovala o tom, že Makwalu stáhla ze závodu ze zdravotních důvodů na základě doporučení lékařského delegáta. Poté přidala, že důvodem bylo infekční onemocnění, které u něj objevila lékařská prohlídka.

"Vedoucí výpravy, týmový lékař i fyzioterapeut byli po prohlídce informováni, že atlet by měl být 48 hodin v karanténě a přijde tak o finále běhu na 400 metrů," uvedla IAAF v prohlášení.

Předseda botswanské atletické federace Falcon Sedimo však v rozhovoru pro BBC uvedl, že Makwalu nikdo nekontroloval a že se navíc o celé záležitosti dozvěděl z médií. "Měl prostě jeden z příznaků nemoci, tak to vzali z jedné vody na čisto," prohlásil. "Navíc nás nikdo o ničem oficiálně neinformoval. O tom, že nemůže startovat, jsme se dozvěděli z médií," dodal.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika