Rubriky:

Atletika

Šebrle: Snad mi ostatní nebudou vykat

5. srpna 2006 14:55

Hladový po úspěchu odletěl v sobotu do dějiště atletického mistrovství Evropy desetibojař Roman Šebrle. "Chci zase po delší době udělat pořádný výkon," říká český reprezentant, jenž do švédského Göteborgu odcestoval proti tradici se zbytkem výpravy ještě před zahájením šampionátu, v rozhovoru pro Právo.

Do Göteborgu letíte s výpravou už dnes. Proč ta změna? Vždy jste na závody jezdil až dva dny před desetibojem.
Za rok je mistrovství světa v Ósace a pak olympiáda v Pekingu, kdy stejně budu muset letět daleko dřív, takže si to chci při Evropě vyzkoušet.

Tvrdíte, že vaše forma je lepší než vloni před Helsinkami a blíží se té, co jste měl před olympiádou v Aténách. Co vás v tom utvrzuje?
Vycházím z tréninkových ukazatelů i ze závodů. Zrychlil jsem na překážkách, dálka je taky dobrá a koulí házím přes 16 metrů vždycky jen, když jsem dobře připravený.

Poslední velký závod jste vyhrál vloni v zimě při halovém mistrovství Evropy. Máte o to větší chuť na triumf?
Hlad po vítězství samozřejmě je. Před mistrovstvím světa jsem byl nemocný a před Götzisem jsem se zranil, i když jsem na tom byl dobře. A teď chci dokázat, že na tom fakt dobře jsem.

I proto, abyste ukázal Clayovi, že se vás pořád musí bát?
Ano i ne. Chci překonat jeho letošní nejlepší výkon (8677 bodů - pozn. red.). Na druhé straně je to úplně jedno, já se před ním chci předvést hlavně za rok v Ósace a pak v Pekingu.

Kolik bude třeba na zlato?
Takových 8600 by mohlo stačit. Ale nemusí, třeba Angličan Macey hlásí, že je připravený a já nevím, co se od něj dá čekat. Bude záležet i na počasí.

Sledujete předpověď? Máte obavy, aby se neopakoval loňský helsinský nečas?
Koukal jsem na předpověď na internetu, nic moc. Kdyby bylo jako vloni, bylo by to nepříjemné, protože chci zase po delší době udělat pořádný výkon.

Jakou budete mít ve Švédsku rodinnou podporu?
Podporu budu mít od televize. Manželka ještě kojí, s malou by si to stejně neužila.

Jak vidíte šance ostatních českých atletů?
Jede nás tam spousta, hodně lidí asi vypadne v rozbězích a kvalifikacích, ale hodně to těm mladým pomůže do budoucna.

Budete vůbec znát všechny jménem?
To asi ne. Snad mi aspoň nebudou vykat (smích).

Půjdete se podívat na poslední velký závod Honzy Železného?
Na kvalifikaci se půjdu kouknout, ve středu na finále už ne. Hlavně doufám, že budu bydlet daleko od něj, kdyby třeba ve středu vyhrál (úsměv).

A váš medailový tip?
U Věry Cechlové by medaile mohla být. U Barbory Špotákové by tam jasně měla být, troufám si říct, že by mohla být i zlatá. Letos háže perfektně a já jí strašně věřím. Je to obrovský kůň pro Peking. Šanci mají i další.

Michal Osoba, Sport.cz, Právo

Zrušit