Rubriky:

Atletika

Oštěpařka Špotáková má evropské stříbro

13. srpna 2006 16:04 - GÖTEBORG

Oštěpařka Barbora Špotáková v neděli vybojovala na mistrovství Evropy stříbrnou medaili. Čtvrtý cenný kov pro českou výpravu v Göteborgu získala pětadvacetiletá vrhačka hodem dlouhým 65,64 metru, kterým se hned v první sérii ujala vedení. Čtvrtým pokusem ji však přehodila o 18 centimetrů Němka Steffi Neriusová.

 

čtk

Do závodu vstupovala Špotáková jako jedna z hlavních favoritek poté, co v sobotu v kvalifikaci vytvořila při svém jediném pokusu nový český rekord 66,12 metru. To by jí v neděli stačilo k zisku titulu.

"Od začátku jsem se necítila ideálně. Vůbec mi nejely nohy, neměla jsem energii v konci a házela jsem to strašně do výšky," řekla po vyhlášení výsledků Špotáková. Cítila to prý už při rozcvičování. "Věděla jsem, že Neriusová je dobrá závodnice. Je to o kousek, takže mě to trochu mrzí, protože jsem mohla hodit dál. Ale samozřejmě jsem s medailí spokojená," uvedla.

Špotáková opět potvrdila, že je mistryní prvních hodů. Už svůj premiérový český rekord letos v Helsinkách vytvořila úvodním hodem a rovněž v dnešním finále měla nejdelší hod hned na začátku. Přes elitní hranici 65 metrů se oštěpařka dostala v letošním roce už pošesté, v dnešní soutěži se jí to už ale víckrát nepodařilo.

O českém rekordu Barbory Špotákové čtěte ZDE:

Zatímco česká reprezentantka ve finále nedokázala zopakovat svoje letošní maximum, zkušená Neriusová si na nejdůležitější závod roku schovala nejdelší hod sezóny. Ke stříbru z posledního ME i z aténské olympiády tak přidala zlatou medaili. Za dvojicí favoritek byl téměř čtyřmetrový odstup, bronz získala Španělka Mercedes Chillaová výkonem 61,98.

Pro bývalou sedmibojařku Špotákovou je stříbrná medaile životním úspěchem a vůbec prvním cenným kovem v kariéře. Atletka Dukly Praha sice byla jako oštěpařka už na třech vrcholných akcích, ale na minulém ME v Mnichově, na olympiádě v Aténách i na loňském MS v Helsinkách vypadla vždy v kvalifikaci.

Další nedělní výsledky najdete ZDE:

Dosud bylo jejím největším úspěchem čtvrté místo na mistrovství světa juniorů v roce 2000, kde byla svěřenkyně Rudolfa Černého ještě jako sedmibojařka. Česká republika má medailistku v hodu oštěpem poprvé od Stockholmu 1958, kdy vyhrála Dana Zátopková

Výsledky:
1. Neriusová (Něm.) 65,82, 2. Špotáková (ČR) 65,64, 3. Chillaová (Šp.) 61,98, 4. Obergföllová (Něm.) 61,89, 5. Scherwinová (Dán.) 61,81, 6. Karapetrovová (Bulh.) 61,78.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika