Špotáková opět královnou! Podeváté se stala Atletkou roku

Fenomenální oštěpařka Barbora Špotáková opět královnou! Díky další výborné sezóně korunované titulem mistryně světa získala podeváté ocenění Atlet roku. Oštěpaři letos tradiční anketě Českého atletického svazu dominovali, za Špotákovou skončili další medailisté z mistrovství světa Jakub Vadlejch a Petr Frydrych.

Anketu Atlet roku vyhrála opět oštěpařka Barbora Špotáková.

Nejlepším trenérem se počtvrté stal kouč oštěpařů Jan Železný před trenérem Špotákové Rudolfem Černým. Nejlepší juniorkou je potřetí výškařka Michaela Hrubá, juniorská mistryně Evropy a finalistka seniorského MS. Objevem roku se stala patnáctiletá čtvrtkařka Barbora Malíková, která v Nairobi vyhrála mistrovství světa do 17 let.

Dvojnásobná olympijská vítězka Špotáková obhájila prvenství z loňska, kdy se osmým oceněním stala rekordmankou ankety. Pomohl jí k tomu zejména úspěch na mistrovství světa v Londýně, kde získala titul podruhé v kariéře. Pak vyhrála ještě Diamantovou ligu.

Nadvláda Špotákové

Šestatřicetiletá Špotáková poprvé anketu vyhrála v roce 2007 a tuzemským atletům pak vládla nepřetržitě až do roku 2012. Další triumfy přidala v roce 2014, loni a letos. "Ani to nepočítám, dozvěděla jsem z té upoutávky, že bych mohla vyhrát podeváté. Je to neuvěřitelné, k tomu se nic jiného nedá říct. Vloni mi říkali, že jsem jak Karel Gott na Slavíkách. To jsem nečekala, že letos budu zase říkat, že to je fakt neuvěřitelné a vůbec jsem to nečekala," komentovala to s úsměvem.

Vítězem Diamantové ligy se podruhé za sebou stal také Vadlejch, který po celý průběh sezony předváděl skvělé výkony. Na světovém šampionátu si vylepšil osobní rekord na 89,73 metru a získal stříbro za Němcem Johannesem Vetterem. Ve finále Diamantové ligy v Curychu mu porážku oplatil.

První velká medaile vynesla na třetí místo v anketě Frydrycha, dalšího člena Železného oštěpařské skupiny. Na mistrovství světa se kvalifikoval na poslední chvíli, ale v Londýně získal nečekaný bronz díky osobnímu rekordu 88,32 metru.

V hlasování 167 funkcionářů, trenérů a novinářů porazil o pouhé dva body překážkářku Zuzanu Hejnovou, stříbrnou medailistku z hladké čtvrtky na halovém mistrovství Evropy v Bělehradě a čtvrtou ženu MS. Pátý skončil halový vicemistr Evropy a český rekordman ve vrhu koulí Tomáš Staněk, který byl v Londýně stejně jako Hejnová čtvrtý.7