24hodinovku v Le Mans vyhrál opět Kristensen

LE MANS

Tom Kristensen vyhrál počtvrté za sebou slavný automobilový závod 24 hodin v Le Mans, což se dosud nikomu před ním nepovedlo. Pětatřicetiletý Dán navíc obnovil zašlou slávu vozů britské značky Bentley, která závod vyhrála naposledy v roce 1930.

DEFAULT TITLE

Na desátém místě dojel do cíle Tomáš Enge s vozem Ferrari týmu Veloxq Prodrive. Český jezdec jel závod společně s Britem Jamiem Daviesem a Nizozemcem Peterem Koxem a vyhráli třídu GTS. Enge označil desáté místo v cíli za úspěch, těšilo jej i dílčí prvenství.

"Mám radost, že se povedlo nejlepší kvalifikační čas ze všech 11 vozů GTS zužitkovat i v závodě, který má řadu zvláštností a není jen o rychlosti, ale i spolehlivosti techniky a jezdců. Našli jsme dobré pneumatiky a excelentní nastavení vozu a zvládli i chvíle, kdy jsme nebyli první v hodnocení třídy. Nakonec jsme měli náskok až šesti kol a mohli dojet v klidu," řekl Enge, pro jehož posádku byl dlouho velkým soupeřem vůz stejné značky, řízený Brity Burtem, Davidsonem a Turnerem, z nichž posledně dva jmenovaní mají zkušenosti ze světa F-1.

V noci však ze závodu největší rivalové po havárii odpadli a Engeho mohla zlobit už jen dvě auta Chevrolet Corvette, která však ztrácela už od čtvrtiny závodu minimálně dvě kola.

Kristensen vyměnil po úspěšných třech letech spolujezdce a střídal se za volantem s Italem Rinaldem Capellem a Britem Guyem Smithem. Společně absolvovali celkem 377 kol, o dvě více než posádka dalšího bentleye, kterou tvořili Britové Johnny Herbert a Mark Blundell a Australan David Brabham. Ti skončili druzí a korunovali tak úspěch britské automobilky, která patří německému koncernu Volkswagen.

Biela s audi závod nedokončil

Právě v rámci koncernu putovali Kristensen s Capellem za volant bentleye. Dán jezdil v uplynulých třech letech v Le Mans s audi, pro něž vybojoval vítězství společně s Němcem Frankem Bielou a Italem Emanuelem Pirrem. Audi zůstal věrný jen Biela, který tentokrát závod nedokončil.

Dánský jezdec, který svůj první triumf na okruhu v Le Mans slavil před šesti lety s vozem značky Porsche, zvítězil celkově popáté a zařadil se tak do elitní společnosti legendárních jmen. Totéž dokázal jen Brit Derek Bell a úspěšnější než oni byl jen Belgičan Jacky Ickx s šesti vítězstvími. Šestý triumf ve slavném závodu slavila zásluhou Kristensena i značka Bentley.

Třetí dnes skončila posádka druhého audi ve složení J.J. Lehto z Finska, Stefan Johansson ze Švédska a Ital Emanuele Pirro.

Fotogalerii ze závodu si můžete prohlédnout zde.

Výsledky 24hodinovky Le Mans:
1. Bentley I (Smith/Brit., Capello/It., Kristensen/Dán.) 377 kol2. Bentley II (Brabham/Austr., Herbert, Blundell/oba Brit.), -2 kola3. Champion Racing (Pirro/It., Johansson/ Švéd., Lehto/Fin.) -5 4. Audi Sport (Ara/Jap., Werner/Něm., Magnussen/ Dán.) -7, 5. JML Team Panoz (Jeanette/USA, Papis/It., Beretta/ Monako), 6. Racing For Holland (Lammers, Bosch/oba Niz., Wallace/ Brit.) -17, ...10. Veloxq Prodrive (Enge/ČR, Davies/Brit., Kox/Niz.) -41.