Bělorusko - Španělsko 53:51Španělské basketbalistky zahájily obhajobu na ME porážkou

Štrasburk/Valencie

Obhájkyně titulu z posledních dvou šampionátů Španělky zahájily mistrovství Evropy v domácím prostředí ve Valencii nečekanou porážkou od Běloruska 51:53. V utkání chudém na body zvládl outsider dramatickou koncovku, kterou rozhodla dvě sekundy před koncem americká rodačka Alexandria Bentleyová. Nejlepší hráčkou zápasu byla běloruská křídelní hráčka Marija Papovová s 19 body a 13 doskoky. Bělorusky se na turnaj připravovaly také v Praze, kde s českým týmem uhrály vítězství 57:54 a porážku 59:71.

O překvapení se postarala také Bosna a Hercegovina vítězstvím 70:55 nad bronzovým týmem z předminulého šampionátu a dalším účastníkem nadcházejících olympijských her Belgií. Ve Štrasburku dovedla tým, který se na ME probojoval po 22 letech, k úspěchu nad celkem s hvězdnou Emmou Meessemanovou Nikolina Babičová, autorka 23 bodů a pěti trojek.

Na postu pivota jí skvěle asistovala naturalizovaná Bahamanka a opora Jekatěrinburgu v Evropské lize Jonquel Jonesová, jež ke 13 bodům přidala 17 doskoků. Meessemanová, předloňská šampionka a nejužitečnější hráčka zámořské ligy WNBA, sama na všechno v týmu čtvrtfinalistek z posledního Eurobasketu nestačila. Dala 24 bodů a doskočila 13 míčů.

Namále měly i obhájkyně bronzu Srbky, které ve Valencii prohrávaly s Itálií na začátku poslední minuty ještě o šest bodů, ale vyrovnaly na 74:74 a po prodloužení se radovaly z výhry 86:81. Strůjkyní vítězství byla bývalá hráčka USK Praha Sonja Vasičová (za svobodna Petrovičová), jež zaznamenala 27 bodů, 13 doskoků a 7 asistencí.

Naproti tomu francouzské obhájkyně stříbra a příští soupeřky českého týmu deklasovaly Chorvatsko 105:63. Čtyři domácí hráčky včetně tří náhradnic daly 15 a více bodů, s 18 body byla nejlepší střelkyní zápasu Endene Miyemová.