Rubriky:

Běžkyně sobě

Mrtvá běžkyně: Americká komunita podporuje rodinu, politici případ zneužívají

28. srpna 2018 09:00 - Des Moines

Že jsou běžci více kolegové než rivalové, ukázal i případ nedávno zmizelé americké studentky. Mollie Tibbettsová si ve večerních hodinách ze schůzky s přítelem odešla zaběhat a už se nevrátila. Následovaly dlouhé týdny pátrání a vyšetřování, které běžecká komunita okamžitě využila k podpoře celé rodiny. Ženy po celých Spojených státech začaly běhat pod hashtagem #MilesforMollie a dalšími způsoby vyjadřovat solidaritu. Jak nyní vyplývá z vyjádření policie, případ skončil minulý týden.

 

Profimedia.cz

Policie oznámila, že běžkyně byla nalezena. Bohužel už mrtvá, k tělu vyšetřovatele dovedl sám vrah. Mollie Tibbettsová byla krásná 20letá žena studující psychologii na University of Iowa. Dříve se závodně účastnila přespolních běhů a běhání zůstalo i nadále součástí jejího života. Večer 18. července před svým zmizením trávila čas s dlouholetým přítelem. Poté co se rozloučili, vyrazila na svůj večerní běh, z něhož se už nevrátila. Naposledy ji někdo spatřil asi v půl osmé večer. Do hledáčku policie se dostal i samotný přítel, ale další vývoj ukázal, že je to slepá ulička vyšetřování.

Otřesné! Vyrazila za sportem ‒ a od té doby ji už nikdo neviděl

Od prvních okamžiků, kdy vyšlo najevo, že musí jít o trestný čin, prokázala běžecká komunita velikou solidárnost. Nejen běhající ženy ukázaly na velký zájem veřejnosti o brzké a pokud možno šťastné vyřešení případu. Policie spoléhala i na záznamy ze sociálních sítí nebo sportovních sledovacích zařízení. To ale bohužel k ničemu nevedlo. Za informace vedoucí k objasnění případu byly vypsány odměny v celkové výši 385 000 dolarů (více než 8,5 miliónu korun).

Téměř pět týdnů po zmizení se policii podařilo zmizení Mollie objasnit. Díky záznamům z bezpečnostních kamer bylo možné identifikovat vozidlo nápadně se pohybující v místech, kudy studentka probíhala. Řidič byl dopaden a při konfrontaci s fakty se přiznal k únosu a vraždě. Policii sám dovedl k místu, kde ukryl tělo. Podle pitvy dívka zemřela na mnohačetná bodná zranění vedená velkou silou.

Případ vyvolává v USA velkou diskuzi ohledně bezpečnosti běhajících žen. Uživatelka Stephanie to na sociálních sítích vyjádřila asi za všechny: „Něco takového je jednou z mých nejhorších obav... Když jsem ale dnes vstávala, rozhodla jsem se nenechat se zastavit. Puká mi srdce nad všemi ženami, které si jen chtějí vyjít zaběhat, ale příliš se bojí na to, aby to udělaly."

I přes prohlášení rodiny a její četné prosby byl případ zneužit i k politickým přestřelkám. Pachatelem činu byl totiž mexický imigrant a o legálnosti jeho pobytu v USA panují značné pochybnosti. Zřejmě ilegálně jej zaměstnávala jedna z farem patřících jistému republikánskému prominentovi. Ani to paradoxně nezabránilo Trumpově restriktivní administrativě ve zneužívání případu ve svůj prospěch.

boe, Sport.cz

Časová osa: Běžkyně sobě

Filtr článků - Běžkyně sobě


Kalendář akcí

Kdykoliv duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce