Rubriky:

Běžkyně sobě

Nezdolná Češka: Hendikep mě dělá jedinečnou

19. října 2018 08:38 - Praha

Anna Luxová se narodila s dětskou mozkovou obrnou. I přesto, nebo možná právě proto, ji táta odmalička vedl ke sportu. Dnes je z ní úspěšná sportovkyně, která si přivezla šesté místo z paralympiády v Riu de Janeiro.

Specialitou Anny Luxové je sprint na 100 a 200 metrů, věnuje se ale i disciplíně natolik odlišné, jako je vrh koulí. Na paralympiádě v Riu vybojovala pro naše barvy šesté místo v běhu na 200 metrů. Neváhá se ale zapojit ani do akcí určených pro širokou veřejnost, jako je třeba běžecká série RunTour, jíž se zúčastnila společně se svou sparing partnerkou Kay Polanovou.

Čecha poslal triatlon na vozík. On se ale nevzdává, letos má další výzvu

Vytrvalostní běhy jsou nedílnou součástí přípravy této atletky, a tak to brala jako příjemnou výzvu a zpestření v tréninku. "Sprinty jsou rychlé. Je třeba se pořádně soustředit a není čas příliš přemýšlet. Vyžadují sílu, rychlost, výbušnost. Když běžím, cítím se svobodně. Užívám si to. U delších tratí je potřeba vytrvalost a také je třeba si dobře rozmyslet, jak rozvrhnout síly," popisuje Anna, jak se liší strategie před dvěma rozdílnými typy běhů.

Anna Luxová: jako všichni ostatní, a přesto naprosto jiná.

Toyota Česká republika

"Snažím se běhat denně alespoň pět kilometrů. Skvěle to čistí hlavu," doporučuje sympatická sportovkyně, která vede takto aktivní život už odmalička. Její táta je totiž tenisový trenér. "Odmalička mě i přes můj hendikep vedl k všestrannému sportu. Pohyb mi pomáhá. Zpomaluje atrofii ochablých svalů. Kdybych nesportovala, jsem na tom dneska mnohem hůř," popisuje Anička a zároveň přiznává, že miluje výzvy a každodenní překonávání sama sebe. Jedině to totiž vede k dobrým výsledkům.

"Jasně, že i mně se někdy nechce. Vždycky, když se donutím, mám radost, protože jsem právě udělala něco pro svoje tělo i mysl. Řídím se tím, že neexistuje špatné počasí, existuje pouze špatné oblečení. Na druhou stranu, člověk by měl znát svoje možnosti a umět dobře odpočívat," dodává.

Anna Luxová běží optimisticky vstříc své budoucnosti.

Toyota Česká republika

S dětskou mozkovou obrnou se už narodila, což je podle jejích slov vlastně velká výhoda. "Neznám pocit, jaké je být zdravý, normální. Snažím se, jen s jistým omezením, kvalitně fungovat. Mladým sportovcům vždycky říkám, ať se snaží svůj hendikep vnímat jako něco, co je dělá jedinečnými, ne jako něco, co je primárně omezuje," popisuje svůj nakažlivě pozitivní přístup.

Kromě toho, že je Anna vrcholovou sportovkyní, studuje navíc také vysokou školu. A když není na tréninku nebo neleží ve skriptech, najdete ji v kině, v divadle, anebo na lezecké stěně. Jak sama říká: Všechno totiž jde, když se chce!

boe, Sport.cz

Časová osa: Běžkyně sobě

Filtr článků - Běžkyně sobě


Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 červenec 2020 srpen 2020 září 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce