Rubriky:

Běžkyně sobě

Živě

Učitelka nejdřív zvracela, ale pak všem natrhla žákovské. Rekordní čas je její

24. listopadu 2017 08:00 - Praha

V Grand Canyonu, nejdelším kaňonu na světě, který se rozprostírá v severní Arizoně, se už odpradávna děly velké věci. Poslední dobou je ale v tisku spojováno jméno tohoto přírodního útvaru nejčastěji s pozoruhodnými výkony vytrvalců. V říjnu zde padl rekord v přeběhnutí z jednoho jeho konce na druhý. Nyní jedna odhodlaná běžkyně nastavila nový ženský rekord na dvojnásobné trati. Při probíhání Velkým kaňonem přitom nejde jen o vzdálenosti a rychlosti, ale i o prudká klesání a stoupání a velké teplotní rozdíly mezi okrajem a dnem kaňonu.

 

facebook C. Bradley

Grand Canyon je mezi americkými vytrvalci velmi oblíbený. Zhusta se pouštějí do pokusů o jeho překonání (rim-to-rim, R2R), dvojité překonání (rim-to-rim-to-rim, double cross, R2R2R), nebo dokonce o čtyřnásobné zdolání (quad cross) i přesto, že v kaňonu, který je zároveň národním parkem, každoročně dochází – převážně v řadách turistů – k vážným zraněním a také úmrtím.

Zdravotní bratr školí profesionály. A už si přivlastnil i první světový rekord

Ani toho se ale nezalekla mladá učitelka Cat Bradleyová. Jejím snem byl už od roku 2014 běh R2R2R a samozřejmě také rekord na této trati poté, co se svými přáteli tuto trasu prošla turisticky. Její osudová láska byla na světě. Od té doby se tiše, ale o to tvrději připravovala na splnění svého velkého snu.

Běh jako takový začíná zpravidla na jižním okraji kaňonu a zprvu vede do hloubky více než 1500 metrů, aby běžec poté překonal řeku Colorado a vystoupal přes 1800 metrů na severní okraj. S cestou zpět běh obnáší zhruba 3500 nastoupaných výškových metrů a 68 překonaných délkových kilometrů.

Cat Bradley breaks R2R2R Fastest Known Time

Yesterday was inspiring, to say the least. Cat Bradley is a force to be reckoned with. She put together a heck of a run. Congratulations on a new female Rim to Rim to Rim Fastest Known Time (FKT) in the Grand Canyon. Go Cat! Salomon Running

Zveřejnil(a) Altai Creative dne 16. listopad 2017

Svůj první pokus si paní učitelka střihla už v loňském dubnu, kdy se ještě doléčovala antibiotiky z bronchitidy a právě jí byla diagnostikována celiakie. Ani tak se ale nechtěla vzdát. Nyní i ona sama uznává, že byla ještě nepřipravená. Byla sice v dobré kondici, ale neměla natrénované specifické prudké seběhy a výběhy. Svůj první pokus Bradleyová skoro celý prozvracela a prokašlala. Nakonec dlouhé trápení ukončil její přítel, který ji přinutil necelých 23 kilometrů před cílem pokus ukončit. I tak dvojici čekalo dokončit výstup a dostat se k autu na parkovišti.

Bradleyová se poučila, našla si trenéra a začala se připravovat ještě seriózněji a houževnatěji. A výsledky se dostavily rychle. Vyhrála několik obtížných ultra závodů včetně třeba Western States 100 a nepřestala snít o R2R2R. „Nezáleží mi tolik na oficiálních věcech, prestižních závodech. Mě posouvají dál soukromé projekty," svěřila se běžkyně magazínu Outside.

Následovaly další dva podzimní pokusy o překonání Velkého kaňonu. Na začátku října dělal Bradleyové průvodce Jim Walmsley, sám držitel jednoho z předchozích rekordů. Vytrvalou učitelku ale opět zradil žaludek a také počasí příliš nepřálo – bylo velké vedro. Průlom přišel v polovině listopadu. Walmsley byl opět přítomen a hned úvodní 47minutový seběh naznačoval, že by mohlo jít o rekord. Žaludek sice zase trochu zlobil, ale Bradleyová to vyřešila prostě tím, že druhou polovinu běhu nic nejedla a pila pouze vodu. Při druhém překonávání řeky se vytrvalkyni dostalo ještě povzbuzování od skupiny opilých rafterů – a ženský rekord byl na světě: 7 hodin, 52 minut!

boe, Sport.cz

Časová osa: Běžkyně sobě

Filtr článků - Běžkyně sobě


Kalendář akcí

Kdykoliv červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce