Rubriky:

Co na talíř

Živě

Nádoby se teď budou jíst. Konec plastů na závodech?

6. října 2018 07:54 - Londýn

V Británii jsou zase o kus napřed oproti zbytku světa. Stejně jako za průmyslové revoluce. Zřejmě si na ostrovech řekli, že odpadu za dobu každoročně pořádaných maratónů snad v každém větším městě světa už bylo dost. A že tomu jednou provždy zatnou tipec. Začali od nejčastějšího a nejobjemnějšího závodního odpadu ‒ u plastových pohárků.

Reuters

Plastové kelímky použije jeden běžec při závodě třeba i dva tři na jedné občerstvovací stanici. Pokud budeme uvažovat o maratónu, máme zhruba deset stanic na trati a třeba 10 000 startujících. Kolik odpadních kelímků vyrobíme za jedno dopoledne? Možná ii kolem tří set tisíc! To je dosti alarmující číslo. S novým britským vynálezem tento údaj klesá k nule.

Alkohol nejspíš vede lidi ke sportu. Stejně jim ale neprospívá

Na britských ostrovech jsou nyní schopni uspořádat závod bez jediného použitého pohárku nebo plastové láhve. Nové Ooho Balls jsou vlastně takovými bublinami naplněnými vodou nebo sportovním nápojem. Velikost bublin může být variabilní, smysl ale vynález dává hlavně ve velikosti zhruba jednoho loku. Pak se dá totiž bublina najednou vypít i sníst. Tedy její obsah vypít a membrána bubliny sníst.

Materiál bubliny je totiž naprosto přírodní, vyrobený z rostlin a výtažků z mořských řas. Je bez problémů stravitelný. Pokud by přeci jen při závodech došlo k zahození obalu, jeho upadnutí a podobně, rozloží se sám během čtyř až šesti týdnů.

Produkt byl uveden na trh minulý rok, kdy začal tišit žízeň svých prvních zákazníků na speciálních akcích v Británii a Spojených státech. Nyní se výrobce spojil s přední domácí firmou v oblasti sportovních nápojů a nabízí alternativu plastových kalíšků a láhví při maratónech.

Bubliny Ooho se nyní oficiálně objevily také na Richmond Marathon na jihozápadě Londýna. Běžci si novou zkušenost povětšinou užívali a vítali ji. „Zpočátku je to trochu divné, ale jakmile jednou víte, co od toho čekat, je to vynikající. Skvělá myšlenka!" podělil se o svůj názor jeden z běžců.

kü, Sport.cz

Také byste uvítali možnost vyměnit kelímky za jedlé bubliny?


Časová osa: Co na talíř

Filtr článků - Co na talíř


Kalendář akcí

Kdykoliv červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce