Rubriky:

Co na talíř

Živě

Tapioka: Perla zdravého jídelníčku

19. listopadu 2018 14:25 - Praha

Snadný, výživný a sytý – takový je tapiokový pudink, který se hodí jak na snídani, tak i jako dezert pro návštěvu. Navíc má nekonečně podob a příchutí, takže kreativní kuchař se na něm do sytosti vyřádí.

 

Profimedia.cz

Dezert z tapiokových perel s ovocem nebo třeba s čokoládou v posledních letech známe z regálů supermarketů, bister se zdravou výživou i z nabídky moderních online obchodů s potravinami. Tapioka dezerty jsou běžně dostupné, ale o poznání méně často si koupíme tapiokové perly, abychom si tuhle výtečnou pochoutku připravili doma. A to je škoda, protože když se s tapiokovými perlami naučíme pracovat, najdeme pro ně v kuchyni i mnoho dalšího využití.

Odstartujte den chia dobrotou, která povzbudí nejen chuťové pohárky

Tapiokové perly se vyrábějí z bílé dužiny hlíz manioku, rostliny pocházející z Jižní Ameriky. Jsou zcela bezlepkové a mají nízký obsah cholesterolu. Z prospěšných látek pro náš organismus v nich nechybí vápník, hořčík, draslík, železo, vláknina či vitamín B.

Tapiokový pudink jako zdravá snídaně.

Klára Antonova Fischleinová

Kromě pudinku se perly hodí také na zahuštění polévek a omáček nebo do smoothie nápojů. A teď už k přípravě tapiokového pudinku. Je velmi snadná. Vždy je dobré tapiokové perly v hrnci propláchnout a buď přes noc, nebo alespoň několik hodin předem namočit ve vodě (hladina by měla být cca 1 cm nad perlami). Nasáknou vodu, změknou a dezert je pak díky tomu za několik minut hotový a krásně vláčný.

SNÍDAŇOVÁ TAPIOKA [2 snídaňové (větší) nebo 4 dezertové (menší) porce]
100 g tapiokových perel
voda na namočení a následně cca 100-200 ml vody při vaření
cca 300 ml mléka (ideálně rostlinného)
2 lžíce kvalitního čekankového či jiného sirupu
1 lžička skořice
2 lžíce chia semínek
čerstvé nebo sušené ovoce a oříšky podle chuti na ozdobení

Zbytek vody, kterou perly nenasáknou, následně slijeme. Perly pak podlijeme mlékem, které můžeme během varu ředit vodou podle potřeby. Vaříme cca 10 minut (podle délky předchozího namáčení – čím déle namočené, tím rychleji uvařené), průběžně mícháme a zmírňujeme plamen.

OSVĚŽUJÍCÍ CITRUSOVÁ TAPIOKA
100 g tapiokových perel
voda na namočení a následně cca 100-200 ml vody při vaření
cca 300 ml mandlového mléka
2 lžíce kvalitního čekankového či jiného sirupu
kůra z jednoho chemicky neošetřeného citronu
šťáva z půlky limetky (přimíchejte až po uvaření)
Podávejte se sladším ovocem, například s malinovým džemem.

Pudink rychle zhoustne a vstřebá tekutiny, proto můžeme během varu postupně přidávat ještě trochu mléka či vody. Vznikne rosolovitá kaše, kterou pak ideálně hned umístěte do misek. Jíst pudink můžete buď teplý jako snídaňovou kaši, nebo studený jako dezert. Po vychladnutí pudink ztuhne, ale stále si zachovává měkkou konzistenci.

VÁNOČNÍ TAPIOKA
100 g tapiokových perel
voda na namočení a následně cca 100-200 ml vody při vaření
cca 300 ml mléka (ideálně rostlinného)
2 lžíce medu
1 lžička perníkového koření
hrst mandlových plátků
hrst sušených brusinek

Nejčastěji se tapiokový pudink podává s čerstvým nebo kompotovaným ovocem, nešlápnete ovšem vedle ani s kakaem, semínky či domácím džemem. Obvykle narazíte na recepty s kokosovým mlékem, ani to ale není dogma. Tento pudink je výborný také s mandlovým či rýžovým mlékem. Hodí se do něj i ořechy a různé druhy koření, které ho nejen „navoní", ale doplní také chuťový zážitek. Samy o sobě jsou totiž tapiokové perly takřka bez chuti.

Klára Antonova Fischleinová, Sport.cz

Časová osa: Co na talíř

Filtr článků - Co na talíř


Kalendář akcí

Kdykoliv červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce