Základem jsou reálné potraviny, držíte se jich?

2. prosince 2015 14:20 - Praha

Běžci se bez jídla neobejdou. Rad, jaký jídelníček je nejlepší, jsou spousty. Jisté je jedno, nikdy se nezavděčíte všem, každý má své oblíbené, neoblíbené. Přesto jsou potraviny, které svým složením mají smysl, abyste je zařadili do svého menu. Základem by měla být reálná potravina, běžci se nemají v základu spoléhat na energetické nápoje, tyčinky a gely.

 

Milan Malíček, Právo

Běžci potřebují pro svůj výkon sacharidy, proto celozrnné obiloviny mají své místo. Zkuste místo špaget dát přednost černé rýži, ve srovnání s bílou a hnědnou má více vitamínu E a antioxidantů. Celozrnné obiloviny mají také vyšší obsah vlákniny než bílé pečivo a těstoviny, takže pomohou udržet zdravější střeva.

Jdeme nakupovat. Jak vybrat pestrou a vyváženou stravu?

Milujete maso? Libové hovězí má své kouzlo, chuť a vášeň. Navíc je výborným zdrojem bílkovin, což urychluje regeneraci a růst svalů. Běžkyně by se neměly bát zařadit do jídelníčku libové hovězí. Získají skvělý zdroj energie a také železa. Zkuste kombinaci s červeným zelím, cibulí, mrkví a černou rýží. Získáte velmi chutnou večeři.

Nemusíte maso? Přesto potřebujete bílkoviny, zkuste jogurty, které mají v sobě protein, navíc mají naloženo i vápníku. K tomu živé bakterie pomáhají udržet střeva v lepší formě. Společně s čerstvým ovocem a trochou medu nešlápnete vedle.

Máte rádi mandle?

Zobete rádi? Zkuste mandle, které jsou zdravé a obsahují vysoce výkonné tuky. Mandle se pyšní značnou dávkou vitamínu E, což je pro běžce důležité pro posílení imunity.

Banány. Kdo by je neznal a neměl ve svém jídelníčku. Banán je takový přírodní výživný bar energie. Draslík, vitamín C a B6. Pokud máte třeba chuť na něco rychlého a nemáte banán, zkuste mít v kapse rychlý energetický gel ve formě rozinek.

Sladké brambory. Ať už jsou to sladké, nebo ne, brambory jsou velkým zdrojem sacharidů. Jejich výhodou je, že jsou univerzální, stále zabírají velké místo v našem jídelníčku.

To losos už takový prostor nemá. Chutný, výživný, ale také patří do skupiny dražších potravin. Přesto ryba se skvělým zdrojem bílkovin a také omega 3 mastnými kyselinami, které často nedostáváme z jiných potravin. Zkusit občas nabídnout lososa na jídelní stůl je jen ku prospěchu.

Základem je vždy voda!

Listová zelenina. Odpůrci vidí velké listy zeleného, které je bez chuti. Možná, záleží na úpravě. Jenže tohle zelené nabízí vitamín B, K, antioxidanty a navíc má málo kalorií.

Listový špenát je dalším z řady fantastických propriet pro běžce. Výborný zdroj dusičnanu, který může napomoci zvýšit rychlost, vytrvalost, protože dostane více kyslíku do vašeho těla. Vysoké hladiny vitamínu K nalezené ve špenátu pomáhají udržet zdraví kostí, zatímco peptidy nalezené v této zelenině pomáhají ke snížení krevního tlaku. Špenát obsahuje také železo, hořčík, vápník a vitamin C.

A co je absolutním základem? Samozřejmě voda. Bez ní není života, natož kvalitního běžeckého tréninku a jídelníčku. Dehydratace je jedním z nejčastějších důvodů, proč se lidé cítí příliš unavení, bez energie. A to nikdo přece nechce, běh si je nejlepší užívat, ne se trápit.

lik, Sport.cz

Časová osa: Co na talíř

Filtr článků - Co na talíř


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utkala se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 srpen 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce