Rubriky:

Co na talíř

Už samotná chuť piva činí sportovce šťastnými

17. ledna 2017 08:31 - Indianapolis

Nová vědecká studie zkoumala účinky různých sportovních nápojů na psychiku a hladinu hormonů v krvi atletů. Zvláštní věc se stala při vyhodnocování a posuzování výsledků: Ze studie totiž vyplývá, že pivo dělá sportovce nejšťastnější. Má to ovšem důrazné ALE s vykřičníkem ve tvaru lebky a zkřížených hnátů.

 

Profimedia.cz

Pivo způsobí, že se v mozku začne více uvolňovat hormon dopamin, člověk je pak šťastnější. Ukázalo se však, že alespoň v počátečních fázích za to nemůže obsah alkoholu v tomto nápoji, ale už pouhá chuť piva! To naznačuje s neúprosnou tvrdostí, že právě ona by mohla být klíčová i v případech závislostí a zneužívání.

ČTĚTE ROVNĚŽ: Pivo je nejlepší! Má to ovšem svá ale

Už samotná chuť piva spouští v mozku procesy, na jejichž konci je vyšší hladina dopaminu v naší krvi. Dopamin se někdy označuje také jako „hormon štěstí". Je zodpovědný za naše vnímání potěšení, příjemných pocitů. Hraje ale také velkou roli při vzniku motivace. Z temné strany je dáván do souvislosti se vznikem závislostí. Závislý jedinec totiž v konečném důsledku netouží po droze jako takové, ale po libých a příjemných pocitech navozených právě dopaminem.

Výzkumníci studovali 49 mužů, kterým podávali pivo a sportovní nápoj gatorade. Následně testovali reakci jejich nervového aparátu. Když probandi ochutnávali pivo, jejich mozek začal vylučovat dopamin. Vedoucí projektu na Indiana University dr. Kareken z toho vyvozuje, že už jen samotná chuť piva by mohla být klíčem k vyřešení problémů s alkoholem. (Že by pro navození příjemných pocitů a dobré motivace při sportu stačilo mít chuť piva v ústech? Raději u nás v redakci provedeme zvýšené množství experimentů s gely s příchutí piva!) Zároveň ale upozorňuje na skutečnost, že vylučovaný dopamin nás nejen činí šťastnými, ale také lačnými po další dávce ‒ a závislost může být na světě.

Studie dále prokázala, že reakce jsou silnější u lidí, kteří mají genetickou historii s výskytem závislosti, tedy že někdo z jejich předků byl závislý. Takoví lidé jsou pak více náchylní podléhat závislostem. A co z toho plyne pro nás, pro sportovce? Studie to výslovně neříká, ale my vyvozujeme, že než alkohol, to už raději knihu!

kü, Sport.cz

Sportujete a zároveň pijete pivo?


Časová osa: Co na talíř

Filtr článků - Co na talíř


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 srpen 2021 září 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce