Rubriky:

Co na talíř

Živě

Více kovu do našich běžeckých životů! aneb Železo v jídelníčku běžce

8. listopadu 2017 12:30 - Praha

Železo je chemický prvek pro běžce a jejich výkonnost poměrně zásadní. Více bychom se o něj měli zajímat i z toho důvodu, že jeho nedostatek je častým problémem, na který se navíc ne vždy přijde. Proč tento v přírodě tak hojně zastoupený kov běžci zhusta postrádají? A jak jej správně doplnit?

 

Profimedia.cz

Na železu je založen celý systém transportu kyslíku a okysličování. Ačkoli Ferrum je v našem těle zastoupeno jen několika málo gramy, naše krev je červená právě díky železu. A železo v červených krvinkách se stará o přenos a využití kyslíku, což je pro sport, zvláště pak pro ten vytrvalostní, hodně zásadní. Přitom nedostatek železa může trápit až čtvrtinu běžkyň a běžců, přičemž důvod statisticky většího zastoupení právě běžkyň je patrně zřejmý. Globálně je pak nedostatek železa jedním z nejrozšířenějších nutričních problémů na světě.

Špenát: zmýlená neplatí, přesto jde o zázrak

Nejlepším způsobem, jak do sebe dostat dostatek životodárného kovu v běžné stravě, je ve vhodném množství konzumovat červené maso, případně tmavé drůbeží, vnitřnosti (jako játra, srdce), listovou zeleninu, sušené ovoce, ořechy, semínka, luštěniny, houby, ale třeba i jahody. Specifické potravinové doplňky jsou vhodné či nutné jen v malé části případů. Některé z nich mohou u určitých jedinců za určitých okolností vyvolávat naopak zrychlené ztráty železa a problém tak ještě prohloubit.

Co můžeme dělat lépe, abychom se takovým problémům vyhnuli? Existuje několik elementárních a účinných rad:
• Minimálně jednou až dvakrát týdně je dobré sníst 10 dkg libového červeného masa (případně krůta, husa, játra, srdce).
• Dbejte na dostatečný přísun hlavně přírodního vitamínu C, který pomáhá vstřebávání železa.
• Při jídle nepijte ani černý čaj, ani kávu. Ty totiž částečně brání absorpci železa. Dopřát si tyto nápoje můžete minimálně hodinu před jídlem a hodinu po něm. K jídlu je mnohem vhodnější bylinný čaj nebo třeba pomerančový džus.

Běžce na dlouhé tratě, zvláště pak ty, kteří běhají hlavně po silnicích trápí kromě samotného nedostatku železa v potravě ještě problém rozpadu červených krvinek, takzvaná hemolýza. Při dopadech nohou na tvrdý podklad dochází k mechanickému poškozování červených krvinek, které se v podstatě rozdrtí a rozpadnou. Rekreační běžce, pokud nejsou vyloženě běhající „pořízkové" s převažujícími běhy po silnici, ale nic takového příliš trápit nemusí. Pokud jste ale výrazně bledí a cítíte se neustále unavení, zbystřete, nedostatek železa by mohl být tím důvodem.

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Co na talíř

Filtr článků - Co na talíř


Kalendář akcí

Kdykoliv červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce