Rubriky:

Co na talíř

RECEPT: Mrkvová polévka pro váš zdravý kořínek

22. listopadu 2017 12:34 - Praha

Miluji zeleninové mixované polévky – zdravě, rychle a téměř bezpracně. Po takovéto polévce se oblízne dítě i dospělý chlap a lze ji připravit na mnoho způsobů, takže se neomrzí a příliš nezatíží ani kapsu. A princezna Diana na ni kdysi dávno údajně utáhla i prince Charlese.

 

archiv autorky

Mrkev (rostlina z čeledi miříkovitých) je na rozdíl od jiné zeleniny zdravější tepelně upravená, než syrová. Syrová má příliš tuhé buněčné stěny, a tak z ní hůře získáváme to, co chceme: betekaroten a další vitaminy a minerály. Krájíme či strouháme až těsně před konzumací nebo úpravou – mohl by se tak zničit vitamin C. Další významnou látkou je falkarinol, který se však naopak ničí (rozkládá) vařením. Pro zachování této látky s protirakovinnými účinky je proto lepší vařit mrkev spíše vcelku nebo ve větších kouscích.

1. Krémová smetanová

Budeme na ni potřebovat 3-4 velké mrkve, 2-3 brambory, smetanu, kousek másla a koření na dochucení – sůl, pepř, bylinky nebo kari. Oloupanou mrkev a brambory pokrájíme a povaříme v mírně osolené vodě. Když vše změkne, necháme si kousek mrkve vcelku a nakrájíme na plátky na pozdější dozdobení. Ostatní rozmixujeme, přidáme smetanu a dochutíme. Přidáme pokrájené plátky mrkve a trochu čerstvých bylinek ze zahrádky. Podle chuti můžeme zjemnit ještě máslem.

2. Strouhaná

Na másle či ghee připravíme nastrouhanou mrkev a několik minut restujeme. Zalijeme horkou vodou nebo vývarem, přidáme polévkové koření a brambory pokrájené na drobné kostičky. Jsou-li menší, bude polévka přirozeně hustší (nebudete potřebovat jíšku) a nemusí se dále vařit tak dlouho. Když brambory změknou, přidáme smetanu a dochutíme. Ochucení může být různé – kromě soli a trochy pepře můžete vyzkoušet i variantu s kmínem (ten přidáme už ve fázi restování). Osobně nemám ráda zahušťování moukou. Alternativou může být trochu dětské krupičky, polenty či kuskusu, nebo též rozmíchané vajíčko. Není nad trochu zeleného – nasekaný mladý špenát nebo zahradní bylinky, z nichž mnohé rostou i nyní v listopadu.

3. S cibulkou

Tady nebudete potřebovat brambory, proto se můžete mrkvičkou směle cpát jak králíčci. Vezměte jí proto více a nakrájejte ji na kousky, které později rozmixujete. Na másle zpracujeme nejdříve mrkev, teprve pak přidáme nadrobno nakrájenou cibulku a koření. S kořením můžete zaexperimentovat pokaždé jinak – nabízí se římský kmín, tymián, nové koření, pohrát si můžete i s medem a citronovou šťávou. Přidejte vodu nebo vývar a nechte mrkev změknout. Také zde si můžete ponechat před mixováním kousek mrkve vcelku na pozdější dozdobení. Rozmixujte, ozdobte zeleným a plátky nakrájené (uvařené) mrkve a je hotovo.

4. Honí vás...?

Trpíte-li častým nedobrovolným odbíháním na záchod a v útrobách to jen bouří, můžete sobě nebo svým dětem udělat dietní variantu, která také trochu „staví" a na rozdíl od obyčejných sucharů také chutná. Tato minimalistická varianta, s níž jsme se všichni setkali jako malé děti, tak obsahuje jen mrkev s bramborem, nakrájené a uvařené ve vodě. Mírně osolíme a rozmixujeme, z pochopitelných důvodů tu nepřidáváme smetanu ani cibuli či dráždivá koření.

5. Pikantní

Je libo česnek, zázvor či kari? V době všudypřítomných bacilů je to super záležitost. Jak moc chcete, aby vám hořel jazyk, záleží jen na vás. Nicméně je tu ještě jeden bonus: Takto připravené jídlo vás nejen uzdraví či udrží zdravými, ale také zahřeje v těchto sychravých dnech. Na másle si tedy připravíme cibulku, česnek či další palivo, přidáme restovat nahrubo strouhanou mrkev a přidáme vodu/vývar s nadrobno nakrájený bramborem.

Vanda Kadeřábková-Březinová, Sport.cz

Časová osa: Co na talíř

Filtr článků - Co na talíř


Kalendář akcí

Kdykoliv srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 červenec 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce