Rubriky:

Ladíme

Alkohol nejspíš vede lidi ke sportu. Stejně jim ale neprospívá

1. září 2018 07:28 - Londýn

Tohle je hodně smutná zpráva pro všechny milovníky piva, vína nebo něčeho ostřejšího. A určitě to bude zdrcující zpráva pro všechny členy jistého britského klubu s nápisem „Drinking club with a running problem“ na tílcích. Britský lékařský časopis Lancet nedávno zveřejnil zprávu, že bezpečná hranice pro konzumaci alkoholu prostě neexistuje. Jinými slovy: Zdravé je jen vůbec nepít. Jak je to možné?

 

Profimedia.cz

Novinky ze světa konzumace alkoholu jsou pro mnohé přímo decimující. Není žádnou novinkou, že přehnané holdování alkoholickým nápojům lidskému zdraví ani psychice neprospívá. Ale že by škodil v jakémkoli množství?! Zvláště Británii tyto závěry výzkumníků netěší. Zcela stejně, alespoň si to troufáme odhadnout, na tom bude i Česká republika. V Británii, ale i jinde ve světě jsou oblíbené nejrůznější vinařské běhy, pivní míle, pivní stany v zázemí závodů, pozávodní vysedávání na zahrádkách restaurací nebo přímo hospodské tahy na oslavu dosažených úspěchů.

Pít, či nepít? Běžec přemítá nad poloprázdnou sklenkou

Vědecké studie ukazují dvě zajímavé věci: Běžci obecně pijí více alkoholu než lidé, kteří neběhají. Lidé nebránící se alkoholu jsou fyzicky, sportovně aktivnější než lidé, kteří nepijí. Otázkou samozřejmě zůstává, zda příčinná souvislost probíhá směrem od vyšší konzumace alkoholu k větší fyzické aktivitě, nebo naopak větší fyzická aktivita vede k vyšší spotřebě alkoholických nápojů. Podle vědců je oboje špatně a člověk, který chce zůstat zdravý, by se měl alkoholu vystříhat.

Česká republika je v tomto ohledu zajímavým fenoménem. Podle statistik Světové zdravotnické organizace WHO patří dlouhodobě k zemím světa s největší spotřebou alkoholu na hlavu na světě. To je určitě špatná zpráva. Pokud je ovšem výzkum Britů správný, co nevidět bychom se v důsledku toho měli dočkat chvíle, kdy budeme mít i světově největší zastoupení sportovců v populaci.

Sklenicí sem, půllitrem tam aneb Jak na kocovinu?

Pojďme se ale vrátit k faktům. Kritici studie namítají, že umírněné pití má i pozitivní zdravotní důsledky. Například víno se ukázalo jako dobrý bojovník proti srdečním chorobám a cukrovce druhého typu. Skeptici oponují, že to je sice pravda, ale navíc také podporuje různá zhoubná onemocnění. Další studie z roku 2016 ukazuje, že alkohol je hlavním rizikovým faktorem na úrovni celosvětové úmrtnosti lidí ve věku 15-49 let. Zahrnuta jsou všechna onemocnění a nehody způsobené primárně požitím alkoholu.

Alkohol speciálně pro běžce obnáší snížení výkonnosti, dehydrataci, zpomalení regenerace, narušení přirozených spánkových vzorců a snížení imunity. Pro jakou cestu se rozhodnete? Budete pít a doufat, že z vás bude lepší sportovec, nebo raději budete sportovat tak moc, až vás pohyb uvrhne do náruče alkoholu?

kü, Sport.cz

Jaké řešení této zapeklité situace preferujete vy osobně?


Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 červenec 2020 srpen 2020 září 2020 říjen 2020 listopad 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce