Rubriky:

Ladíme

Živě

TRÉNINK: Okořeňte maratónskou přípravu rychlostním tréninkem!

16. října 2018 13:09 - Praha

Maratónci, hlavně ti na začátku své slibné kariéry, dělají většinou jednu chybu: Často se věnují vytrvalosti, dlouhým běhům i třeba strečinku či posilování, ale opomíjejí práci s rychlostí. Pokud patříte mezi ně nebo si toužíte zlepšit svůj maratónský čas, je tento trénink pro vás jako dělaný.

 

Profimedia.cz

Už dávno přišli trenéři na to, že do tréninku maratónce patří i jednotky běhané v rychlostech vyšších, než je pak cílové tempo při závodech na distanci 42,2 kilometru. Blahodárný vliv mají takové tréninky na celkový běžecký styl a efektivitu pohybu, rovněž se upevňují neuromuskulární vazby ‒ na vyšší rychlosti musí být připraveny nejen svaly, ale i mozek, který jejich smršťování a uvolňování řídí. V neposlední řadě vás takový trénink připraví i mentálně, takže maratónské tempo vám následně bude připadat relativně snadnější.

Chcete osobní rekord? Tři strategie vládnou všem

Rychlostní trénink patří do rozvrhu alespoň jednou, lépe však dvakrát týdně. Jde o jednotku těžkou, takže by neměla předcházet nebo následovat po jiné těžké jednotce, ale spíše po volnějším nebo regeneračním běhu. Nemusíte mít ani přesně naměřenou distanci, v podstatě by vám mohly stačit i obyčejné stopky, kterými budete měřit časy jednotlivých úseků. Snaha by měla směřovat k udržení co nejlepších časů po celou dobu tréninku. Při 6-10 úsecích nebývá zpravidla nejrychlejší hned ten první, ale až druhý, případně třetí. Důležité je udržet vysoké nasazení ve všech intervalech.

Zpočátku začínejte s kratšími intervaly a postupně přidávejte jak na vzdálenosti, tak na počtu opakování. Rozsah by ale neměl překročit maximum 3-5 kilometrů na jeden úsek, případně 15-20 minut na jeden úsek, přičemž celkový čas rychlého běhu nad maximum 45 minut už vykazuje známky kontraproduktivity.

PŘÍKLADY RYCHLOSTNÍHO TRÉNINKU
10x 800 m s meziklusem 400 m
8x 1000 m s meziklusem 500 m
5x 2000 m s meziklusem 1000 m
4x 3000 m s meziklusem 1000 m
3x 4000 m s meziklusem 1000 m

V úplných začátcích postačí na konci jednoho nebo dvou lehčích běhů v týdnu zařadit 5-8 rychlých úseků o délce 400-800 metrů. V pokročilejších stádiích přípravy můžete využít některou z dalších kombinací, případně je během týdne či měsíce různě obměňovat. Důkladné zahřátí na začátku a výklus na konci tréninku by měl být samozřejmostí.

kü, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce