Rubriky:

Ladíme

Živě

TRÉNINK: Zrychlovaný běh

31. ledna 2019 12:10 - Praha

Zrychlovaný běh, někdy také nazývaný jako běh progresivní je oblíbeným tréninkem mezi půlmaratonci a maratonci. Společně s tempovými běhy tvoří významný pilíř maratonské přípravy. Trochu nám to mohou narušovat zimní podmínky, ale i s tím si poradíme.

 

Profimedia.cz

Tempové běhy jsou v zimě obzvláště náročné právě třeba kvůli nánosům sněhu nebo náledí. A zrychlovaný trénink může být dobrou alternativou všude tam, kde je velmi obtížné přejít ostře z rozklusání do vyšších rychlostí. Postupné zrychlování dá našemu tělu dostatek času uvyknout alespoň částečně na horší podmínky, ať už jde o teplotu vdechovaného vzduchu nebo přilnavost podrážek maratonek k povrchu.

VIDEONÁVOD: Hoďte se do formy pomocí žebříku!

Zrychlované běhy jsou výborné na podpoření výdrže, zároveň nás připraví na závody i psychicky. Naučí nás disciplíně, citu pro tempo a trpělivosti. Všemi tak vytoužený negative-split (zaběhnutí druhé poloviny maratonu rychleji než té první) se může zdát být zase o něco blíž. U takových běhů je rychlost více pod kontrolou, z čehož vyplývá menší riziko zranění nebo přílišného vyčerpání. Regenerace z progresivního běhu by tak měla probíhat o něco rychleji.

Progresivní běh, zvláště pak za zimních podmínek, by měl následovat po dobrém rozklusání a zahřátí. Začátek by měl být uvolněný, bez větší námahy, přesto koncentrovaný. Někteří trenéři doporučují neřídit se tempem (rychlostí v min/km), ale spíše pociťovanou mírou úsilí. Záleží na vašem ladění. Důležité je, aby ani na konci nepřesáhla rychlost běhu tempo na maratonské distanci u méně trénovaných a tempo na zhruba půlmaratonu u těch zkušenějších.

Příklady stupňovaných tréninků:

♦ Zvolte si přiměřenou trať o délce alespoň 8 km v režimu „tam a zpět". První polovinu „tam" běžte uvolněně tak, abyste se příliš nezadýchali. V druhé polovině, cestou zpět postupně zvyšujte rychlost tak, abyste měli tempo až o 20-30 vteřin rychlejší než v první polovině.
♦ Progresi můžete zavést i do svého dlouhého běhu. Zhruba poslední třetinu zrychlete až na závodní maratonské či půlmaratonské tempo nebo o maličko více.
♦ Další příklad tréninku je pro zkušenější běžce. Zhruba hodinový trénink si rozdělíme na tři úseky. V první polovině běžíme přibližně v tempu maratonu. Třetí čtvrtinu o 10 vteřin na kilometr zrychlíme a poslední čtvrtinu držíme v tempu půlmaratonu.

Cílem tréninku je cítit se co možná nejpohodlněji a sebevědomě v tempu, na něž cílíme svůj další maraton.

kü, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce