Rubriky:

Ladíme

Adrenalinový fenomén, který drtí svět svou syrovostí

23. února 2015 09:12 - Praha

Kde je pomyslná hranice, když se řekne: Dost, dál už to nejde! Zatím tu patrně není. Vývoj a rozvoj fyzického maxima jde stále výše a výše. Od závodů na deset kilometrů, půlmaratón, magický maratón až po ultra maratóny, které dosahují i stovek kilometrů. K tomu několikadenní, navíc i v extrémních podmínkách - hory, poušť, led. Co dále? Jsou tu běžecké závody s překážkami. Nechybí ani tolik potřebné finance, reklama, takže popularita roste a tento adrenalin zalézá lidem pod kůži. A že to bolí.

Jedním z populárních podniků je i Spartan Race, který byl založen v roce 2010 v USA. Nyní se už běhá, přeskakuje, podlézá, zvedá, brodí ve čtrnácti zemích světa. A nečekejte jen mladé a dravé odvážlivce. Navíc v tomto roce budou rozděleny finance za více než pět set tisíc dolarů.

„Měla jsem problém s váhou, myslela jsem, že bude lepší, dostat se do výcvikového kempu," prozradila pro ABC Sue Rhodesová, které je čtyřicet let. Do dřiny se pustila po porodu svého šestého dítěte. V loňském roce se účastnilo Spartan Race po celé Austrálii přibližně čtyřicet tisíc lidí.

Jak začít běhat: Dnes poprvé

Lana, stěny, voda, těžké pytle, plavání, bahno, stromy, ostnatý drát, led, šplhání, kliky, dřepy, vaky s pískem, překážkové dráhy, hod oštěpem, oheň. Tohle vše vám může zpříjemnit několikakilometrový běh. A Česko nechybí. Nejbližší zkouška je v plánu 2. května v Liberci.

Přichází globální sportovní fenomén?

Zábava, nebo se nám tu rýsuje další sport, který se stane postupně globální a s masovým přístupem? Jak svět zažívá boom běhu, tak zde se rozvíjí další jeho část. Čas vstát ze židlí, opustit více a více sedavých zaměstnání a tento sport, kde běhání tvoří podstatnou část, se jeví jako protilék konzumní společnosti.

Grant Jansen je trenérem Rhodesové. On je bývalý vojenský trenér z Nového Zélandu a je akreditovaným trenérem pro tyto závody. Různé druhy překážek, rozdílné vzdálenosti. Test pro mysl, ducha i tělo. Zkuste si například jedenadvacet kilometrů a pětatřicet překážek. Tohle neběžíte. Tady si párkrát prodýcháte. „Musím zajistit, že trénuju nejméně pět dní v týdnu, takže vím, že jsem fit na překážkovou dráhu," je natěšená Rhodesová, která prožívá adrenalin na druhém konci světa. Nezáleží, v které zemi se pustíme do boje se svým tělem a hlavou. Jisté, je, že zadarmo to nebude.

„Myslím, že tu je pokrok, je to výzva. Jde o globální fenomén," říká Max Delacy, šéf Spartan Race z Austrálie. „Je tu myšlenka dát lidem pocit, že se musí překonat, a to je pocit, který si dávají sami," dodává.

Libor Kalous, Sport.cz

Myslíte si, že takové závody mají budoucnost?


Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce