Rubriky:

Ladíme

Bleskový trénink: Vrmmm!

10. listopadu 2015 06:45 - Kralupy nad Vltavou

Přinášíme další díl krátkých, rychlých, intenzivních tréninků pro ty, kteří nemají času nazbyt, ale zároveň chtějí trénovat kvalitně a dosahovat zlepšení i za takto zhoršených podmínek. Intenzita dokáže do značné míry kompenzovat kratší rozsah tréninku, takže se nešetřeme a dalších 20 minut do toho pojďme naplno!

 

asics.com

Název tohoto tréninku odkazuje na zvuk vzdalujícího se závodního auta. Tak nějak vás totiž při tomto tréninku bude vnímat okolí, budete-li jej provádět správně. Pokud si Vrmmm! naprogramujete do nějaké své běžecké aplikace, jeho grafické znázornění vám možná bude připomínat Dopplerův efekt. I to by mohla být přezdívka této náročné chvilky běžecké poezie, jejíž prapůvod bychom nalezli v Austrálii.

Teď už ale k vážné práci: Běžíme dvakrát naplno po dobu 90 vteřin, 90 vteřin vyklusáváme. Navazují čtyři úseky po minutě bezuzdného běhu s minutovým výklusem. Další čtyři úseky jsou půlminutové s výklusem o stejné délce. Na závěr si dáme čtyři čtvrtminutové třešinky na dortu s prokládaným patnáctivteřinovým výklusem.

TRÉNINK: Vrmmm!
(zahřátí ‒ alespoň 5 minut, lépe však 10)
90 vteřin naplno
90 vteřin výklus
opakujeme 2x
60 vteřin naplno
60 vteřin výklus
opakujeme 4x
30 vteřin naplno
30 vteřin výklus
opakujeme 4x
15 vteřin naplno
15 vteřin výklus
opakujeme 4x
(závěrečný výklus ‒ alespoň 5 minut)

Vypadá to snadně, ale nenechte se mýlit. Pokud do toho dáte všechno, snadné to nebude. Ke konci už je hodně náročné udržet vysoké tempo třeba jen na závěrečných 15 vteřin. Zpočátku jsou fáze výklusu dostatečně dlouhé na vydýchání, ale se zkracujícím se časem, tedy až se dostanete k 30vteřinovým úsekům, už půjde hodně do anaerobního tuhého.

Kromě rychlosti procvičíme aerobní i anaerobní vytrvalost, odolnost svalů vůči zaplavení kyselinou mléčnou. Trénink je náročný, takže se po něm budete cítit jako zpráskaný voříšek. Ale není zase až tak dlouhý, abyste se z něj rychle nevylízali. Už po hodině dvou po tréninku se začnete cítit svěží, plni energie a sebedůvěry. Stačí jen zkusit! A když zkusíte, propadnete kouzlu běhu nadobro. Takže ahoj a zase někdy Vrmmm!

UPOZORNĚNÍ: Před každým intenzivním tréninkem je nesmírně důležitá zahřívací fáze. Věnujte proto pár minut na konto pomalejšího startu, zahřátí vašeho běžeckého motoru. A po ukončení tréninku zvolna pár minut vyklusejte, ať tréninková jednotka nekončí ostrým střihem maximální vypětí/absolutní uvolnění. Čím starší jste, tím více je pro vaše tělo potřebná i fáze „warm up" a „cool down". Dobré je věnovat pár minut také protahování.

Další bleskové tréninky:
(S)kopičiny
Hrátky jedné kamarádky
Krev a hry

René Kujan, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 červenec 2020 srpen 2020 září 2020 říjen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce