Nejstarší atlet světa prozradil ve 105 letech svůj tajný recept na zdraví a štěstí

6. dubna 2016 09:00 - Londýn

Kdekoli se objeví, tam vyhrává svou kategorii. Kdo ví, možná to ani nechce a bere to jen jako osud. Či snad jde o svědomitě a důkladně promyšlený tah, jak se zbavit veškeré konkurence? Fauja Singh totiž začal běhat až ve svých 89 letech. A veškeré závodníky ze své kategorie prostě a jednoduše nechal vymřít. Osud. Brada tohoto hubeného Inda žijícího ve Velké Británii nedaleko Londýna nese bujný stříbřitý vous a pod hustým šedivým obočím se skrývá dvojice jiskrných očí. Šibal od pohledu. Však se také narodil na apríla. V pátek nejstarší maratónec světa oslavil krásných 105 let. A prozradil, v čem zřejmě tkví jeho tajemství.

 

Profimedia.cz

Možná se vyplatí trochu dbát na své tělesné i duševní zdraví a užívat si aktivní důchod, co říkáte? Dokážete si představit ten pocit, kdy dobíháte do cíle závodu a víte, že jste ve své kategorii vítězi? Nikdo jiný v ní totiž není. Právě Fauja Singh se stal nejstarším maratóncem na světě. Prvním a doposud jediným běžcem, kterého na závodech zapisují do kategorie M 100+ (muži nad sto let věku). Byl prvním stoletým, kterému se podařilo postavit na start maratónu i jej úspěšně dokončit. A veteránským rekordmanem je i na mnoha dalších tratích včetně sprintů.

ČTĚTE VÍCE O FAUJA SINGHOVI: Do pěti let nechodil, přesto oslnil svět a získal Řád britského impéria

K běhu se tento čilý kmet s turbanem dostal až po tragických událostech ve své rodině. Zemřela mu manželka a syn. Někdo by v takovém případě sáhnul po alkoholu nebo antidepresivech. Ne tak veteránský vytrvalec. Dobře ví, že v běhu nalezne opojnost alkoholu i uklidňující účinek medikamentů. Ještě donedávna trénoval 17 kilometrů denně. Když se jako stoletý blížil k cílové pásce maratónu, řekl svému trenérovi: „Jestli to zvládnu, bude to, jako bych se znovu oženil." A s novináři se podělil i o své tajemství, kterak zůstat vitální a zdravý až do vysokého věku: „Vyhýbejte se stresu. Buďte vděční za to, co máte. Vyhýbejte se špatně naladěným lidem." A tu nejdůležitější poučku si nechal na závěr: „Pořád se smějte a běhejte." A pak už se jen zaprášilo za jeho teniskami.

Někteří z nás by však mohli říci, že dodržování pouze těchto pravidel jistě nestačí. Že i strava je důležitá. Možná mají pravdu. A když se starého muže zeptáte na jídlo, rád vám odpoví. Základem je skromnost v jídle. Fauja Singh je také tři dekády vegetariánem a věří, že právě to mu v mnoha ohledech pomohlo. Zároveň ale říká, že se téměř žádnému jídlu nevyhýbá, jen velmi málo jí. Dokonce se přiznává, že občas si dá šejk u McDonald's a hranolky. Ale vždy jen půl sklenice nápoje a dvě až tři hranolky. „Měli bychom jíst jako dítě. Zastavit se v okamžiku, kdy víme, že můžeme sníst ještě o trochu víc," rozvádí svou staletím ověřenou teorii indický maratónec. Nejvíce má rád jednoduchá jídla. Základem jeho stravy je tvaroh, sušený zázvor a čočka.

Tak teď už víme, jak to udělat. Stačí si jen pořádně rozmyslet, jakému sportu se budeme věnovat, až nám bude sto let. My nejspíše zůstaneme u běhání. A vy?

kü, Sport.cz

Jakému sportu se budete věnovat ve svých 100 letech?


Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.

Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce