Transformace v trail-runnera

29. června 2017 12:30 - Praha

Také patříte k běžcům upřednostňujícím zpevněné cesty a rychlé betonové nebo asfaltové povrchy? Možná se zbytečně okrádáte o skvělé zážitky. Buďte inovativní, buďte otevření, buďte trail-runnery!

 

Profimedia.cz

Trail-runner je člověk, potažmo běžec upřednostňující dobrodružství lesů, kopců, hor, pouští... Než si ale začnete špinit tenisky cizokrajným bahnem, zkuste to nejdřív s tím, co máte nejspíš za barákem. Nahlédněte do světa běhu, který není o vzdálenostech nebo rychlosti!

Jak běhat z kopce? Buďte jako větrný mlýn

Základní pravidlo říká, že nejlepší trail je ten, na nějž jste právě vyběhli. Prozkoumejte zapadlé cesty mezi stromy a křovím, o jejichž tušení jste měli doposud jen velmi mlhavé představy. Určitě existuje pěkná stezka podél řeky protékající vaším městem, lze oběhnout pole a remízky za vaším sídlištěm. Kolik parků a zelených ploch se vám podaří propojit během, než se od svých dveří dostanete k těm od firmy?

Vybavení na trail-running nepotřebujete v podstatě žádné. Snad kromě bot. Najděte si nějaké lehké a prodyšné, s odpovídajícím typem podrážky. Až se vám na ně nalepí bahno, ještě stále je unesete. Až vám do nich nateče potok, zase snadno vyteče. Někdo snese nějaký ten škrábanec nebo bahenní stříkanec na svých dolních končetinách, někdo naopak dává za všech okolností přednost dlouhým elasťákům, které nohy v terénu ochrání od nejhoršího. Do vzdálenosti nějakých 15 až 20 kilometrů si nemusíte dělat starosti s nějakými lahvemi, camelbaky nebo energetickými výdobytky petrochemického průmyslu. Nepotřebujete je.

Vzhůru do kopců!

Silničáři pilují techniku, dbají na správný styl, rychlost a negativ split. Trailaři spíše vyzývají nakloněné roviny. Vyběhnu ještě támhle ten kopec? Dokážu tenhle sráz také rychle seběhnout? Dokážu udržet rychlost i támhle v tom podrostu? To jsou otázky, které si klade pravověrný trail-runner. Zapomenete na pace, kalorie a začnete si jen užívat. Terén vás nenechá myslet na hlouposti a vyžádá si vaši plnou pozornost. Za odměnu pro vás bude mít menší rázovou zátěž kloubů a větší spalování tuků.

Každý trail je takové mini-dobrodružství. Až jednou opravdu zakusíte, budete chtít víc. Možná si časem založíte nějakou vlastní trailovou skupinu (běžeckou, ne hudební, i když kdo ví, k čemu všemu vás to bude inspirovat) nebo se zúčastníte závodů, kde k povinnému vybavení patří stan. Možná vám někdy nepřijde jako vůbec špatný nápad běžet celou noc někde v horách jen za svitu čelovek. Možná se za svitu měsíce transformujete v trail-runnery a cestu zpět na asfalt už nikdy nenajdete...

kü, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.

Kalendář akcí

Kdykoliv duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce