Rubriky:

Ladíme

Nemračte se, úsměv zlepší vaši výkonnost. Potvrzuje to nová studie

25. prosince 2017 08:00 - Londýn

Velmi překvapivé zjištění přineslo společné bádání jedné irské a velšské univerzity. Ty totiž zjistily, že na sportovní výkon má vliv nejen odpovídající trénink, psychologická příprava, vhodný stravovací režim a další klasické záležitosti, ale i to, jak se při něm tváříte. Pouze to, že se při závodech budete usmívat, může zlepšit vaši výkonnost, či jak přesně uvádí studie – efektivitu vašich pohybových vzorců. Dobrá zpráva pro mrzouty: Tato poučka nefunguje stoprocentně. Z nevysvětlitelných důvodů existují i jedinci podávající mimořádné výkony, i když se při nich mračí.

 

Profimedia.cz

Výzkum, který provedly University of Ulster a Swansea University, analyzoval skupinu zkušených běžců a to, jaký vliv na jejich výkon bude mít výraz jejich tváře. Aby studie byla co nejméně ovlivněna nevědomými zásahy samotných probandů, pravý účel šetření jim nebyl sdělen. Vědci je pouze instruovali, že mají jednotlivé testovací běhy provádět s relaxovanou horní polovinou těla, ve svém standardním režimu, kdy se mají tvářit přirozeně.

Fast food funguje stejně jako drahé sportovní výživové doplňky!

Ukázalo se, že opravdový úsměv může vést k lepšímu výkonu. Velká většina lidí tento předpoklad naplnila, jen malý zlomek běžců podal svůj nejlepší výkon, když měli zamračený výraz. Šťastný obličej přinesl svým nositelům o 2,78 % efektivnější běžecký styl. „Úsměv pravděpodobně zvyšuje efektivitu běhu tím, že redukuje svalové napětí," řekl k tomu Noel Brick, vedoucí výzkumu z Ulster University.

Už dříve alespoň někteří z atletů věděli, že úsměv jim poskytne jakýsi druh úlevy, pocit, že svoji námahu mohou zvládat snadněji. Vzpomeňte třeba na „usměvavého zabijáka" Haileho Gebrselassie nebo snad také stále usměvavého Eliuda Kipchogeho, v současnosti nejrychlejšího (i když neoficiálně) maratónce světa. A náš při svých rekordech neustále se šklebící Emil Zátopek byl pravděpodobně onou výjimkou, na níž studie také upozornila.

Podle výzkumníků ale klíč k lepší efektivitě nevězí v „americkém" stylu úsměvu nasazeném na startu a odhozeném v cíli. Do nuceného úsměvu se zapojuje méně mimických svalů a jeho účinky jsou i z psychologického hlediska nižší. Není třeba přivodit si křeč do obličejového svalstva a trpět ji tam třeba po celý maratón. Podle vědců je nejlepší strategií přirozený, upřímný úsměv ke konci závodu a nikoli permanentní, jako spíše ve 30vteřinových vlnách. Návod, jak docílit přirozeného úsměvu na svém líci, už ale ve své studii neuvádějí. Nezbývá tedy než na sobě trochu zaexperimentovat, ovšem pouze se svojí mimikou, nikoli halucinogeny!

kü, Sport.cz

Co děláte při důležitých závodech?


Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 červenec 2020 srpen 2020 září 2020 říjen 2020 listopad 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce