Rubriky:

Ladíme

Běh a doplňkové sporty – běh jako doplňkový sport? (1.)

9. května 2018 12:00 - Praha

Jste ortodoxními běžci, nespecifikovatelní multisportovci, anebo si k běhu pouze odskakujete jen tak pro trochu vytrvalosti a očištění nervů? Jaký je přínos jiných sportů či naopak – mohou některé sportovní aktivity působit i proti sobě? Možná se právě vám budou hodit následující řádky, zvláště pokud vedle spíše individuálního sportu, jakým běh je, si budete chtít vyzkoušet i nějaký sport kolektivní – a třeba zase s jinou partou.

 

Profimedia.cz

Atletika

Běh na rozličné vzdálenosti je na jednu stranu součástí atletiky, na druhou stranu se v posledních letech vyčlenil téměř jako samostatný sport. Jak tomu porozumět? V atletice se závodí na dráze, na tratích hladkých i překážkových, od sprintů po desítku. K tomu dále patří i silniční běhy včetně maratónu i delších vzdáleností, běhy do vrchu a krosy. Mnozí atleti registrovaní v atletických klubech závodí často na bězích všeho druhu pro širokou veřejnost. A vedle toho vznikají běžecké kluby, sdružující převážně hobby běžce a běžkyně, kteří s atletikou nemají nic společného. Ať už patříte k těm prvním nebo druhým, co ostatní atletické disciplíny?

Ti, kdo za sebou mají atletickou minulost, si nejspíš pamatují, jak zejména v mladších kategoriích procházeli obdobím všestrannosti, závodili ve vícebojích a trénovali tak vedle běhu a průpravných atletických cvičení (jako již vám dobře známá atletická abeceda, společná všem atletickým disciplínám, již znají třeba i fotbalisté). Vyzkoušeli též hody a vrhy, skoky do dálky i výšky, někdo možná poškádlil i tyčku. Sama jsem si tak jednou vyzkoušela atletický desetiboj pro dámy a veterány, se všemi atletickými disciplínami jako v regulérním „chlapském" desetiboji, jen v pozměněném pořadí.

Tělo si pozůstatky někdejšího všestranného tréninku ještě trochu pamatovalo a mysl přišla na to, že koketování i s ostatními atletickými disciplínami nemusí být vůbec na škodu, naopak: Zaberou i mnohé jiné svaly, než jen ty, které zaměstnáváme dlouhými běhy. Z oštěpu či skoku vysokého najednou zjistíte, že máte svaly i na zádech, a občasný trénink či závod v technických disciplínách nebo vícebojích oživí vaši přípravu a tělu prospěje, pokud do toho neskočíte bezhlavě. Správnou techniku je třeba poctivě nacvičit, krok za krokem. Každému se to nebude dařit – ne nadarmo se říká, že běžci jsou mizerní ve vrzích a hodech, a naopak, přičemž rozdíl není jen v postavě. A je to pravda. Zatímco pro mne byl vždycky úspěch, že si disk či kouli alespoň nepustím na nohu, v bězích jsem všechno hladce dohnala.

Badminton

Oblíbená hra pro dva či čtyři hráče, v rekreační podobě i skvělý relax bohatý na starty, akcelerace a změny směru. Snad jen sledování míčku letícího kdesi nad vašimi hlavami může z dlouhodobého hlediska potrápit krční páteř.

Baseball (softball)

Sport, kde se běhá hodně a kde potřebujete rychlost, výbušnost a techniku i bojovného ducha, nebát se padnout do prachu na metu, občas se s někým srazit atd. K běžecké vytrvalosti vás nejspíše úplně nedovede, ale natrénujete tu rychlost, která by vás možná v atletické podobě (stokrát rovinky podobné záležitosti) nejspíš nebavila.

Cyklistika

Kolo je ideálním doplňkem k běhu. V sedle získáváte vytrvalost, sílu v kopcích i psychickou odolnost. Kolo, běh a plavání se snoubí v dalším sportu s podobnými nároky na tělo i duši – v triatlonu. Na kole se dostanete mnohem dál než jen po svých a váš akční rádius se podstatně zvětší. Další výhoda kola je i v tom, že jste-li zraněni a nemůžete běhat, udrží vás v dobré aerobní kondici.

Dráhová cyklistika

Svými nároky na rychlost je bližší především sprintu, i když i na dráze se jezdí delší závody. Nicméně pro běžeckou vytrvalost si zajeďte raději na silnici a do terénu.

Vanda Kadeřábková-Březinová, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 červenec 2020 srpen 2020 září 2020 říjen 2020 listopad 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce