Rubriky:

Odjinud

Maratón pod dvě hodiny? Podle vědců stačí osm šikulů ‒ a je to tam!

15. října 2018 08:18 - Praha

Vědci z různých univerzit, nejrůznějších laboratoří a oborů se sešli, aby si znovu zavěštili na poli maratónských běhů a pravděpodobnosti úspěchu při překonávání dvouhodinové hranice na této distanci. Fyziologové, matematici a statistici, medici. Ti všichni se spojili a došli k přesvědčivému, zatím však pouze teoretickému, poznání: Je to možné už teď! Má to jen pár drobných háčků.

 

koláž Sport.cz s použitím Profimedia.cz

Pokud jste sledovali přímý přenos nebo alespoň záznam z letošního maratónu v Berlíně, určitě si vzpomenete na momenty, kdy nového světového rekordmana Kipchogeho opouštěli překvapivě brzy jeho špičkoví vodiči, kteří jej měli doprovázet na významné části trati. Keňan je všechny brzy setřásl. Se svou rychlostí a třením vzduchu se tak musel prát sám, i tak se mu ale podařilo zdrcujícím způsobem vylepšit světový rekord.

Chtěli zbořit historii. Neuspěli, ale možná to přeci jen vyšlo

Vědci z University of Colorado, University of Minnesota a University of Houston dali hlavy dohromady, dali dohromady data o fyziologických dispozicích Eliuda Kipchogeho, data o fyzikálních zákonitostech našeho světa, použili spoustu statistiky, extrapolací, probabilizací a průměrování, aby následně přičetli a odečetli Ludolfovo číslo... a vyšlo jim, že lidstvo se může dočkat maratónu pod dvě hodiny už teď. Že to má pěkných pár ale, tušíte zcela správně.

Takových by svět zkrátka potřeboval ještě sedm.

Prvním předpokladem je, že budeme mít k dispozici osm (!!!) Kipchogeů, respektive osm vytrvalostních běžců na jeho úrovni. Tady zřejmě počítají se skokovým posunem v bádání na poli dnes nezákonného klonování lidí. Podle matematických modelů by postačilo, kdyby takových osm borců běželo v uzavřené formaci, na jejímž čele by se střídali přesně dle svých fyziologických předpokladů.

Cyklisté tomu říkají „jízda v háku". Je nasnadě, že za rozrážení vzduchu prvními běžci (při rekordním pokusu projektu Breaking2 v italské Monze udržovali tempaři před šampiónem šípovitou formaci) mohou ti za nimi značné procento sil ušetřit. Podobné chování můžeme na závodech vidět už nyní, a to v první polovině maratonu. Proč v první? Pro špičkové závodníky je vcelku obtížné najít pacemakery, kteří by s nimi vydrželi držet krok déle. Ne že by tací na zeměkouli vůbec neexistovali, ale když už máte ten dar zaběhnout maratón za dvě hodiny a nějakou tu minutku k tomu, těžko vás bude někdo přesvědčovat, že máte jinému dělat jen vodiče.

Chtělo by to zkrátka osm rekordmanů, kteří se koncentrují na jedinou věc: boj s časem ve vzájemné absolutní kooperaci. V podstatě na stejném principu byl postaven i samotný projekt Breaking2 s výsledným časem 2:00:25. Za osm Kipchogeů to tenkrát schytal pouze jediný. Ten měl zato na zhruba dvoukilometrovém okruhu na trase závodů F1 k dispozici nepřeberné množství vodičů, kteří se před ním mohli různě prostřídávat podle aktuálních dispozic a sil a vlastními těly krýt šampióna před nepříjemnými důsledky rozrážení vzduchu plus mu být zároveň psychickou motivací a oporou.

V konečném důsledku si teď budeme muset počkat, dokud se nenaplní matematické předpoklady a svět nebude mít k dispozici dostatek maratónců na nebetyčné úrovni a upřímného kolektivistického ducha. Anebo dál vymýšlet podpůrné výživové doplňky, obuv vesmírných konstrukcí a oblečení lehké jako vánek sám a doufat, že jednou to tam prostě padne.

René Kujan, Sport.cz

Myslíte si, že k překonání hranice dvou hodin vůbec dojde?


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 červenec 2020 srpen 2020 září 2020 říjen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce