Rubriky:

Odjinud

Živě

Šetřete kyslíkem! Japonská korporace staví obří tréninkový komplex

21. října 2018 06:45 - Tokio

Jeden z předních světových výrobců běžeckého vybavení se rozhodl k obrovskému investičnímu kroku. Výstavba zcela nového a unikátního tréninkového komplexu má profesionálům i amatérům nahradit dražší formy specifického tréninku. Vše ale nejdřív projde křestem olympijským ohněm.

 

Profimedia.cz

Japonská korporace Asics, vycházející z původní firmy Onitsuka Company, jež vlastně na úplném začátku stála i při vzniknu dnešní světové jedničky Nike, plánuje už příští rok otevřít ku příležitosti olympijských her v Tokiu v roce 2020 obrovský tréninkový komplex. Jeho hlavním těžištěm by měl být řídký vzduch ve všech tréninkových místnostech. Řídký vzduch ve smyslu sníženého obsahu kyslíku.

Více kovu do našich běžeckých životů! aneb Železo v jídelníčku běžce

Toto opatření má simulovat pobyt ve vyšších nadmořských výškách několik tisíc metrů. Sportovci tak už nebudou muset jezdit na drahé tréninky do hor. Fyzická zátěž v atmosféře chudé na kyslík podporuje v lidském těle tvorbu červených krvinek. Tělo se tak snaží kompenzovat nedostatek kyslíku zvýšením a zrychlením transportu tohoto životodárného plynu krví. Sportovci s vyšším hematokritem (zvýšeným podílem červených krvinek na celkovém objemu krve) jsou pak ve standardních podmínkách schopni lepších výkonů díky lepšímu okysličování pracujících svalových skupin.

Zařízení budované u příležitosti konání letních olympijských her bude určeno jak pro přípravu profesionálů, tak i pro nejširší veřejnost. Společnost plánuje dokončení a slavnostní otevření projektu na podzim roku 2019. Plocha „vysokohorského" centra má celkem zahrnovat 5000 metrů čtverečních a bude se vyskytovat ve druhém a třetím patře ještě mnohem většího víceúčelového atletického tréninkového střediska. To se bude nacházet v těsné blízkosti olympijské vesnice i oficiálních závodních ploch.

Japonci už tak nebudou muset cestovat do dalekých a vysokých destinací, ale budou moci trénovat jako na horách přímo v srdci svého hlavního města. Firma, jejíž název vznikl akronymem latinského anima sana in corpore sano, ve zdravém těle zdravý duch, si tak nejspíš bude jméno po roce 2020 prodlužovat na „ve zdravém těle zdravý duch, pokud je k dispozici řídký vzduch".

kü, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce