Rubriky:

Odjinud

Cenné údaje statistiky: Nejrychlejší jsou Slovinci, o maraton se stále více zajímají důchodci

28. ledna 2019 08:30 - Praha

Běžecký magazín RunnerClick provedl velice zajímavou analýzu dat z maratonů absolvovaných rekreačními běžci. Obrovské množství údajů o 2,9 milionu běžcích a 3,5 milionu jimi absolvovaných maratonech přineslo velice překvapivé výsledky v mezinárodním srovnání. Který stát má nejrychlejší hobíky? A kde třeba nejvíce běhají ženy?

 

Profimedia.cz

Výsledky nejrozsáhlejšího výzkumu maratonských úspěchů rekreačních běžců přinášejí velice zajímavou perspektivu. Zahrnuto bylo 238 národností, 784 různých závodů ze 39 států světa a výsledky jsou jednoznačné: Nejrychlejší muži v amatérském závodním poli pocházejí z kategorie 40-49 let. Jejich průměrný výkon činí 4:11:19. Ženy jsou překvapivě nejrychlejší ve věku 20-29 let, kdy jejich průměrný dosažený čas činí 4:42:10. Celkově tvoří maratonci a maratonkyně mezi 30-49 roky 60 % amatérského startovního pole.

Nové boje! Ženy chtějí mít v terénu stejná práva jako muži

Ještě zajímavější je statistika nárůstu. Věková kategorie 90-99 let totiž zaznamenala největší skok a za poslední roky vzrostla o 39 %. Druhou nejvíce rostoucí kategorií byla skupina 0-19 let s nárůstem necelých 12 %. Tady je ale třeba mít na paměti, že velká část maratonů umožňuje legální start až od 18. dovršeného roku věku.

Dnešní svět se točí kolem rovnoprávnosti žen a mužů, jak jsou na tom na poli maratonského běhu? Největší zastoupení maratonských běžkyň mají v Severní Americe (USA a Kanada) 45,7 %, resp. 40,7 % z celkového počtu účastníků. Nejvíce ovšem roste zastoupení žen na Ukrajině, kde jejich účast na maratonech vzrostla o neuvěřitelných 383 %. Naopak nejméně běhajících žen je mezi hobíky v Řecku. Tam tvoří méně než 10 %.

A která země se může chlubit tím, že má nejrychlejší maratonce? Pro někoho možná překvapivě Slovinsko. Jeho zástupci běhají maraton v průměru za 4:10:10 v kategorii žen a za 3:51:05 v kategorii mužů. To jsou opravdu pěkná čísla! Největší nárůst obliby maratonských běhů byl zaznamenán opět na Ukrajině, kde účast narostla o téměř 400 %, naopak v Turecku král dlouhých tratí ztratil v průměru 70 % svých původních hodnot.

Ačkoli nejrychlejší maraton světa s korunkou platného světového rekordu je ten berlínský, nejrychlejší z pohledu amatérských běžců je Boston Marathon. Ten totiž hobíci v průměru zdolávají za čas 3:56:17. Je to dáno i tím, že Boston má poměrně přísné kvalifikační limity, takže na jeho startu se vlastně objevuje amatérská běžecká smetánka. Pro oficiální rekordy nemá bostonský maraton patřičnou certifikaci, takže se musí spokojit s těmito výsledky a skutečností, že je rájem amatérů, a oficiální rekordy přenechat své evropské konkurenci.

boe, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce