Rubriky:

Odjinud

Doping na Keňany funguje méně. Přesto je to více, než vědci čekali

30. ledna 2019 12:50 - Praha

Studie nedávno zveřejněná v odborném časopise The Journal of Medicine and Science in Sports and Exercise zkoumala účinky erythropoetinu na organismus běžců adaptovaných na velké nadmořské výšky. Výsledky jsou nečekané a překvapivé.

 

Profimedia.cz

O erythropoetinu (EPO) je dlouho známo, že je velice efektivní pro sportovce z nížin, menších nadmořských výšek. Existuje na to celá řada výzkumů i dokladů jeho úspěšného zneužívání. Třeba Lance Armstrong by mohl vyprávět. Erythropoetin je hormon přirozeně se vyskytující v lidském těle. Produkují ho ledviny a podněcují tak buňky kostní dřeně ke zvýšené produkci červených krvinek. Více červených krvinek pak atletovi umožňuje mít krevní řečiště více nasycené kyslíkem, lépe a rychleji jím zásobovat pracující svaly – a tím samozřejmě zlepšovat výkony.

Tresty za doping nejsou účinné. Vyplývá to z nové studie

Doposud se soudilo, že na běžce adaptované z horského prostředí nebude mít EPO výrazný vliv. Důkladných studií bylo málo, a tak se do toho vědci pustili hezky od podlahy. Vybrali si k tomu dvacet dobře trénovaných keňských vytrvalostních běžců, kteří byli dostatečně adaptovaní na trénink ve výškách nad 2000 metrů nad mořem. Každý z nich dostával ob den do žil injekci 50 jednotek EPO na kilogram hmotnosti po dobu čtyř týdnů. Výsledky se pak porovnávaly s kontrolní skupinou, která dostávala stejné dávky, ovšem na úrovni moře.

Keňané samozřejmě začínali s vyššími hodnotami hematokritu (poměru červených krvinek na objemovou jednotku krve) a hemoglobinu (transportní bílkoviny pro kyslík). Zcela očekávaně neprofitovali běžci z hor z příjmu oficiálně nedovoleného prostředku EPO v takové míře jako jejich přímořští kolegové. Nicméně i tak u nich hladina hemoglobinu vzrostla o 10 %, zatímco u kontrolní skupiny o 17 %. Účinnost podávání erythropoetinu je výrazně nižší u sportovců adaptovaných na vysoké nadmořské výšky, přesto ale činí skoro 60 % účinnosti dosažené u kontrolní skupiny, více než polovinu. To je mnohem více, než se doposud soudilo.

K čemu toto zjištění v praxi povede, je zatím otázkou. Rezignují podvádějící atleti na trénink ve vyšších nadmořských výškách a raději zvýší dávky EPO? Budou se jejich lékaři snažit najít ideální poměr mezi injekcemi EPO a vysokohorským tréninkem? EPO dnes antidopingové laboratoře dokážou odhalit, v těle se ale jeho přirozená zvýšená produkce může objevit právě po pobytu ve velkých výškách nebo v takzvaném kyslíkovém stanu (uzavřená konstrukce umožňující dýchat vzduch s nižšími koncentracemi kyslíku). A stan i hory zatím patří k legálním prostředkům zvyšování výkonu. Nechme se překvapit, co přinese čas.

kü, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 červenec 2020 srpen 2020 září 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce