Rubriky:

Odjinud

Čech se synem přijali výzvu a pokusí se pokořit všech sedm kontinentů

31. ledna 2019 08:02 - Praha

Na vysilující sedminásobný maraton v rámci projektu World Marathon Challenge se letos vydali také dva Češi. Ještě zajímavější asi je, že jde o otce a syna. Otec se vydá na cestu sedmi maratonů v sedmi dnech na sedmi různých kontinentech. Syn bude svého rodiče následovat prozatím na polovičních distancích.

 

Profimedia.cz

Petr Vabroušek není na sedmidenní sérii zcela neznámým účastníkem. V roce 2017 skončil v celkové klasifikaci druhý a byl jediným vytrvalcem, který se dokázal výrazněji přiblížit vítěznému Američanovi Michaelovi Wardianovi. Letos vcelku nečekaně přišla pozvánka na závod nejenom Petrovi, ale i Filipovi Vabrouškovi. Vabroušek starší tak musel narychlo rušit třeba i plánovanou účast na svém oblíbeném triatlonu Israman. Petr Vabroušek tak bude mít opět možnost poměřit síly se svým dřívějším sokem Michaelem Wardianem, který letos nastupuje na startovní čáru s úmyslem překonat svůj předchozí rekord. S Petrem Vabrouškem už na cestách jsme stihli kratší rozhovor.

Strašný mráz a žádný kyslík. Moldavský atlet se podíval do vesmíru

Jak jste se na takovou výzvu připravovali? Jaké to vlastně je trénovat společně se synem?

Na celkovou přípravu jsme od pozvání a po mé účasti na ironmanu na Sahaře na začátku ledna měli jen tři týdny. Běhali jsme vždy dva až tři dlouhé běhy po sobě a pak si dali den bez běhu. Filip měl zcela volno, já šel do posilovny. Jediné specifikum je, že běháme spolu, což je úžasné a spoustu let jsem se na to těšil. Aktuálně si na delších bězích skvěle tempově vyhovujeme. Já jsem si dával 25-30 kilometrů, Filip obvykle 20-25.

Vystupuješ v roli trenéra? Jakou máš u svého svěřence autoritu?

To je jednoduché, Filip si každý i sebenáročnější běžecký trénink takovým způsobem užívá, že žádná tvrdá autorita nikdy nebyla potřeba. Co mu řeknu, to prostě odběhá. A navíc s úsměvem. Nikdy si nic neulehčuje, nezkracuje. To si spíš řekne o přídavek.

Jak se dá připravit na to neustálé přelétávání, jet-lag nebo nedostatek spánku?

Na to se připravit nedá. To se dá jen překousnout!

Co budete jíst a pít? Podle propozic závodu bude dost těchhle provozních věcí ve vaší režii...

Pořadatel zajišťuje jen jídlo na palubě pronajatého letadla a základní občerstvení při maratonech. Nenecháváme ale nic náhodě a na závod si na občerstvovačky dáme i vlastní odzkoušené gely a ionťáky. Před závodem proteinovou kaši s chia semínky. Po doběhu regenerační nápoj. Stejně tak i pro čas mimo závod s sebou máme skvělá dehydratovaná jídla, která jsem si oblíbil při pouštním závodu Marathon Des Sables. Zaleješ to horkou vodou a za deset minut stoluješ s michelinskou hvězdou. (smích) Chutná to skvěle...

Řetězový závod o takových objemech vyžaduje systematickou regeneraci. Prozradíš, čím ji se synem podpoříte?

Kde to půjde, skočíme po doběhu na chvilku do moře (Kapské Město, Perth, Dubaj, Miami). S sebou máme masážní nohavice, které snad budeme moci používat během přeletů. Po závodě se důkladně vyválíme na masážním válci a protáhneme. Všechny etapy odběháme v kompreskách a budeme v nich i spát v letadle. Bolestivé svaly si namasírujeme. Snad se nám tedy v letadle občas podaří i usnout. (smích) Zkusíme udělat maximum...

Když už mluví o maximu Petr Vabroušek, zavání to dalšími skvělými a světovými výkony... Díky za rozhovor a všichni držíme palce!


Dnes startuje první maraton ze série. Začíná se v Antarktidě.

René Kujan, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 červenec 2020 srpen 2020 září 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce