Rubriky:

Odjinud

Severní Amerika se připravuje na příchod sportovců se změněným pohlavím

6. února 2019 09:58 - Praha

Jeden z nejstarších a nejprestižnějších závodů světa stomílový ultramaraton Western States se přidal do stále rostoucí řady sportovních akcí, které do svých regulí zapracovávají účast jedinců se změněným pohlavím.

 

Profimedia.cz

The Western States 100-Mile Endurance Run je jeden z nejstarších svého druhu na světě. Patří také mezi ty nejoblíbenější a účast na nich je podmíněna vynikajícími výkony nebo velkým štěstím. Také on se po vzoru dalších velkých sportovních mítinků vyzbrojil novými pravidly pro účast transgenderových a transsexuálních jedinců.

Křehký motýl může za závodní masakr

Jsou celkem jednoduchá a snaží se být férová. „Transgenderový jedinec narozený jako muž se může na závod registrovat a účastnit se jej jako žena pod podmínkou, že minimálně jeden rok před závodem prodělal kontinuální, lékařsky schválenou hormonální léčbu za účelem změny pohlaví."

Pravidla pokračují i v opačném ranku. „Transgenderový jedinec narozený jako žena se může na závod zaregistrovat a účastnit se jej jako muž bez dalších omezení. Jedinou výjimku tvoří transgenderoví jedinci narození jako žena, kteří započali s hormonální léčbou související se změnou jejich pohlaví, která zahrnuje nebo zahrnovala podávání testosteronu nebo jiných zakázaných látek. Takoví jedinci se již nemohou registrovat nebo se závodu účastnit v kategorii žen."

Jediným důvodem k implementaci takovýchto dalších pravidel je prý snaha zapojit se do vytváření rámce pro atlety se změněným pohlavím. To v sousední Kanadě šli ještě o kousek dál a potvrdili tak představy cizinců o své přívětivosti. Kanadská univerzitní sportovní asociace U Sport zavedla nová pravidla už na podzim loňského roku. V nich je stanoveno, že hormonální terapie není nutná pro účast na atletických závodech a závodník/závodnice soutěží vždy za to pohlaví, s nímž se identifikuje. Toto pravidlo tak atletům z řad studentů dovoluje zapojit se do jednotlivých týmů buď dle jejich pohlaví při narození, nebo dle jejich pohlaví, s nímž se v dané době identifikují. Ovšem za další podmínky, že splňují normy kanadského antidopingového programu. Tyto regule jsou prý výsledkem širokého konsensu členských federací.

kü, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 červenec 2020 srpen 2020 září 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce