Rubriky:

Odjinud

Prahu zaplaví tisíce běžců. Je tu královská disciplína dlouhých tratí

3. května 2019 13:19 - Praha

Královská běžecká disciplína dlouhých tratí se opět hlásí o slovo. V neděli se v Praze poběží už pětadvacátý ročník závodu, který nese název Volkswagen Maraton Praha. Elitní atleti z celého světa a proti nim milovníci běhání, kterým nejde až tak o čas. Na start se postaví více než deset tisíc sportovních nadšenců.

 

Vít Šimánek, ČTK

Závod odstartuje v 9 hodin ze Staroměstského náměstí. Poslední běžec se na stejné místo dostane o sedm hodin později, tedy v 16 hodin, a v cíli ho přivítá kompletní RunCzech tým, který maraton pořádá.

Závod si získal svůj věhlas díky krásné trati probíhající srdcem historické Prahy, která vede běžce kolem Vltavy a přes sedm mostů včetně nejslavnějšího Karlova mostu. Poběží se také kolem Národního divadla, Tančícího domu, Obecního domu a dalších památek. Na start závodu se postaví na 10 600 běžců a běžkyň.

Mezi největší favority budou jako tradičně patřit afričtí vytrvalci. Amos Kipruto a jeho krajan Solomon Kirwa Yego si vezou do Prahy slušnou formu. V očekávání skvělého času je jednička závodu Ela Majhoub Dazza z Bahrajnu, jenž už dokázal svůj osobák stlačit pod hodnotu rekordu Volkswagen Maratonu Praha. Prohánět ho chtějí další Keňané Paul Maina s Bernardem Kiprop Kipyegem i Etiopané Dejene Debele a Aychew Bantie.

Díky rekordu závodu Eliuda Kiptanuie 2:05:39 z roku 2010 je pražský závod nejrychlejším květnovým maratonem všech dob. Ženský rekord závodu 2:21:57 je od roku 2017 v držení Valary Aiyabei.

Prahu oživují běžci už čtvrtinu jednoho století.

RunCzech.com

Na trati se představí také pětinásobný mistr České republiky Petr Pechek, aktuální šampion Jiří Homoláč a Vít Pavlišta. Mezi hlavní české favoritky patří domácí trojnásobná mistryně v maratonu Petra Pastorová, olympionička Ivana Sekyrová, Eva Filipiová, která byla první mezi českými běžkyni na letošním Sportisimo 1/2Maratonu Praha a talentovaná Tereza Ďurdiaková.

Nejvíce zahraničních běžců přijede z Francie, Itálie, Číny, Německa, Velké Británie, Polska, Španělska, Slovenska a Ruska.

A jak si stojí ženy proti mužům na trati? Muži tvoří 75,9 % běžců, ženy 24,1 %. Průměrný věk žen na maratonu je 40,4 let, průměrný věk mužů je 42,7 let. Ženy zvládnou závod v průměru za 4:19:29, muži za 3:50:52.

lik, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 červenec 2020 srpen 2020 září 2020 říjen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce