Rubriky:

Odjinud

Živě

Maratónská turistika: desítky kilometrů jako rekreace?!

27. ledna 2015 09:25 - Praha

Turistika. Cestování za účelem rekreace i poznávání. Tak nějak to vidí Akademický slovník cizích slov. Co s tím má ale proboha společného maratón? Bere snad někdo čtyři desítky uběhnutých kilometrů jako rekreaci?!

 

René Kujan, Sport.cz

Zatímco běžné cestování, běžná turistika je zmítána výkyvy finanční situace populace, kolísáním kurzů eura či dolaru, mezinárodními krizemi a třeba i módou, roste v koruně stromu turistického průmyslu maličký, zatím příliš neregistrovaný plod maratónské turistiky.

Nepatrný, ale stále roste. Za maratóny se jezdí v zimě i v létě. Do Evropy, do Asie, Ameriky, ale třeba i do Grónska či Antarktidy.

Od Sparty k pohodlnosti

Vznik maratónské turistiky byl nenápadný. Bylo však jen otázkou času, kdy amatérské běžce, kteří mnoho let objíždějí všechny významnější domácí závody, napadne: Co takhle zajet si třeba do Berlína? Nebo do Alp a zkusit běžet maratón do kopce?

První pokusy byly možná nesmělé. Jelo se v několika lidech jedním vozem. To pro tu družnost. A taky úsporu nákladů. Na start se přijelo o půlnoci, pár hodin před startem závodu.

V odlehlém koutu parkoviště se na štěrkovou zem hodily karimatky, zalezlo se do spacáku, a i když se vlastně nikomu ani spát nechtělo, oči zavrtávající se do vzdálených hvězdokup nad hlavou nakonec našly sladké spočinutí pod unavenými víčky.

Ráno se v chvatu běžela vyzvednout startovní čísla. Zanedlouho padl startovní výstřel. Po více či méně zdařilých výkonech si běžci dopřáli teplou sprchu v prostoru cíle, nějaký ten čaj a jelo se zas k domovu.

Jenže to vás asi taky nebude bavit dlouho. Jednou nastane ta chvíle, kdy si řeknete, že trochu víc se před závodem vyspat, možná v pohodlné posteli, by vůbec nebylo špatné.

A proč hned v den závodu zase kvačit domů. Tam už to znám. Kdy já se sem zase dostanu? Nebylo by fajn zůstat tady déle a trochu se tu porozhlédnout? Příště přijedete o den dva dříve. Do hotelu objednaného na celý týden. Bum! A je z vás maratonský turista.

Jeden tuhý, druhý utužený

Maratónská turistika je závod a výlet v jednom. Úsilí a relaxace. Pohyb a poznávání. Více cílů jednoho konání. A tak se snad ani nemůže stát, že by se maratónský turista vracel domů nespokojen. Třeba ani nezaběhl svůj nejlepší čas, ale zato poznal zajímavý kout, potkal se s interesantními lidmi, domů si veze mnoho inspirativních zážitků.

Nemusí v tom být sám. Cestovat může koneckonců celá rodina. Běhavý člen se oddává svým masochistickým orgiím, zatímco zbytek rodinky spořádaně navštěvuje pamětihodnosti, kochá se neviděnými přírodními úkazy a seznamuje se s místní kuchyní. Radost a spokojenost se tak násobí. Utužuje to kolektiv a taky charakter...

Jednou to muselo přijít

Určitý stupeň lenosti a pohodlnosti je lidem přirozený. A tak se po dalších pár maratónech stane, že už se vám vlastně celý den cestou do vysněné destinace řídit ani nechce. Že začnete přemýšlet i o vzdálenějších místech planety, kam z Evropy vedou rychle jen vzdušné cesty. A když zvážíte, co dá zařizování hotelu, startovní registrace, letenek, výletů atd. práce, řeknete si: Proč neexistuje nějaká cestovní kancelář, která by to všechno vyřídila za mne?

Není asi třeba nijak zvlášť zdůrazňovat, že země na západ od nás jsou v tomto ohledu dál. Maratónská turistika je tam v plném proudu a existují cestovky, které se specializují pouze na tento druh aktivně-odpočinkové dovolené.

Česká republika má zatím svoji první vlaštovku. Maraton Travel vznikl před necelými sedmi roky. Z jednotlivých, osamocených požadavků prvních váhajících zákazníků se stávají desítky a stovky objednávek ročně. Každoroční nárůst objednávek o desítky procent dává tušit silný potenciál.

Kancelář má svými nabídkami pokryté všechny kontinenty včetně Antarktidy. Nejvíce je samozřejmě poptávaná Evropa. V závěsu za ní Severní Amerika. V nabídce jsou i exotické zájezdy do Spojených arabských emirátů, Kanady nebo třeba Číny, kde se běží maratón přímo po Velké čínské zdi.

Kancelář zajistí letenky, ubytování a stravu, registraci na závod, výlety, průvodce, případně víza. Cestovní kancelář s těžištěm na korporátní klientele a zajišťování služebních cest nemá problém vyjít vstříc i zcela individuálním požadavkům.

Maratónské kanceláře bývají často partnerskými organizacemi závodů. To má výhody i pro běžecké cestovatele. Ti mohou využít výhody garantovaných startovních čísel, což znamená, že v případě plného obsazení závodu je stále ještě šance získat místo na startu přes kancelář. Naše česká kancelář umí i některé z World Marathon Majors (někdy také nazývané Big Six; největší maratony světa), jako jsou Berlín, Londýn nebo New York.

Stále znovu

"Loni se nejvíce maratónských cestovatelů vydalo do portugalského Lisabonu, do Itálie do Říma a také španělské Barcelony," říká Lucie Červenková z Maraton Travel. Po Evropě mají lidé největší zájem o prodloužené víkendy, tři čtyři dny. U ostatních destinací vychází průměrně týdenní pobyt. Se vzdáleností od domoviny se doba pobytu prodlužuje.

"Naprostá většina klientů se k nám vrací. Ne však na tentýž závod, běžci chtějí zkoušet stále něco nového," doplňuje Lucie Červenková.

Češi jsou všude!

S maratónskou turistikou se Češi mohli paradoxně poprvé setkat v Praze. V roce 1995, kdy se běžel první ročník Pražského mezinárodního maratonu, jsme mohli potěšeně sledovat množství zahraničních běžců proudících do naší matky měst a s nimi i vítané devizy, jež tu po sobě zanechávali za ubytování, stravování a prohlídky pamětihodností.

Od té doby se mnohé změnilo. Jména českých borců a borkyň se začala ukazovat na startovních listinách maratónů silničních i horských, blízkých i vzdálených. Česká republika má své zástupce v řadách startujících nejen ve švýcarských či rakouských Alpách, na pařížském asfaltu nebo německých pobřežních stezkách, ale i v afrických pouštích nebo v Arktidě.

Běžci se povětšinou shodují na tom, že je lepší nejprve běžet závod a až potom si užívat turistiku jako takovou. Tu závodní nervozitu si odbudete na začátku a pak máte klid a pohodu na poznávání cizích krajin.

Pokud ale cestujete přes několik časových pásem a hrozí u vás onen známý jet-lag, radí odborníci přiletět raději několik dnů před výkonem. Jsme-li skutečně daleko od domova, neměla by se před maratónem ani příliš konzumovat místní strava. Vzhledem k případným zažívacím potížím je dobré nechat kulinářské experimenty až do doby po proběhnutí cílem.

René Kujan, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 červenec 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce