Extrémista „Jack z Údolí smrti“ slaví narozeniny po svém

22. srpna 2015 08:30 - Death Valley

Každý nějak slavíme svá významná jubilea. Čím kulatější a hlavně čím vyšší, tím lepší. Osmdesátiny podle statistik oslaví v České republice jen zlomek mužů. Když už je ale bude slavit, bude to pravděpodobně v přítomnosti něčeho ostřejšího. Jack Denness neboli „Jack z Údolí smrti“, jak jej příznivci přezdívají, se rozhodl oslavit svoji osmdesátku ve velkém stylu ‒ zdolat po svých skoro 130 kilometrů v jednom z nejnehostinnějších koutů planety, uprostřed slané kalifornské pouště, kde byla naměřena nejvyšší doložená teplota na zeměkouli, 56,7 °C.

Badwater Ultramarathon, ultramaratón přes Údolí smrti, má za sebou již dvacet osm ročníků. Jack Denness úspěšně dokončil trasu třináctkrát, naposledy v roce 2010 ve věku 75 let. Letos se rozhodl oslavit svou osmdesátku na této trati tím, že z ní zdolá 80 mil, tedy asi 128 kilometrů. Třináctka Jackovi zřejmě přináší štěstí, protože úspěchy slavil i letos. Skrz úmorná vedra většinou kráčel, ale někdo, kdo celou 217 kilometrů (resp. 235 km, trať byla později zkrácena) dlouhou trasu mnohokrát uběhl, si to může dovolit.

A boty tají

Celý závod startuje v kotlině Badwater Basin, která má zápornou nadmořskou výšku. Leží totiž 86 metrů pod úrovní hladiny moře. Dále vede přes solnou kalifornskou poušť a končí výše než 2500 metrů nad mořem, na Whitney Portal, u vstupní brány na cestu k hoře Mount Whitney. V létě, kdy se závod také koná, dosahují teploty vzduchu ve stínu běžně přes 50 °C. Účastníci závodu vyprávějí o tom, že přes den byli mnohokrát nuceni pohybovat se pouze po bílé postranní čáře na silnici, protože jakmile ji opustili, na černém asfaltovém podkladu se začaly roztékat podrážky jejich běžeckých bot.

Extrémní závod s extrémní přípravou

Není třeba zdůrazňovat, že se jedná o jeden z nejtěžších závodů na světě. Organizátoři dokonce prohlašují, že je vůbec nejtěžší. Příprava vyžaduje obrovské úsilí a extrémní metody tréninku. Mnozí běžci se na tento závod připravují v sauně. Na celém světě se najde jen několik málo běžců a běžkyň, kteří jsou schopni závod zdárně zdolat. Jack nejen že patří mezi ně, on je dokonce nejstarším člověkem, kterému se to kdy podařilo. Svůj vlastní rekord několikrát vylepšil. Nejprve se stal prvním dokončivším sedmdesátníkem, o pár let později úspěšným finišerem pětasedmdesátníkem.

Badwater Ultra přijíždí každý rok vyzkoušet mnoho ze špičkových maratónců a ultramaratónců. Mezi vítězi jednotlivých ročníků najdeme tak zvučná jména jako je Scott Jurek, Pam Reed nebo Dean Karnazes. Ikona zdejšího závodu Jack začal běhat až ve svých 45 letech. Přestal kouřit a svým běháním se snažil získat finance pro charitativní projekty. Jen v domovské Velké Británii naběhal přes 150 maratónů a na charitu získal více než 100 000 liber. „My jsme tady v Údolí smrti jedna rodina, staráme se jeden o druhého. Tenhle závod není o vítězství a porážkách, je spíše o pomáhání lidem dosahovat cíle," řekl legendární běžec pro stanici BBC.

René Kujan, Sport.cz

Jak oslavíte osmdesátku vy?


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


MS v hokeji 2021

84. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.

Kalendář akcí

Kdykoliv září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 srpen 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce