Rubriky:

Odjinud

Pracuje tam, kde pochodují muži s kalašnikovy. Pohyb ho uklidňuje

5. listopadu 2015 09:30 - Kundúz

Jeho život je všechno, jen ne obyčejný. Jeho povolání je tak náročné, že se musí vybíjet a uklidňovat sportem. Pracuje jako lékař ve válečných zónách. Říká, že se tam cítí bezpečně. Vousatí mužové s kalašnikovy v rukou mu strach nenahánějí. Prý ho chrání bílé bavlněné tričko s logem organizace Lékaři bez hranic. Teď se ale vše změnilo. Místo, kde pracoval a trénoval – nemocnici – totiž z nejasných důvodů vybombardovala spřátelená americká armáda.

 

archiv T. Šebka

Tomáš Šebek je známý běžec. Naboso i v teniskách. A dobrý lékař. Chirurg. I přesto, že na misích v Afghánistánu trpí spánkovou deprivací, často kvůli práci nestihne spát více jak hodinu dvě, si najde čas na pravidelný běžecký trénink. Kvůli bezpečnostní situaci ale nemůže opustit lékařskou ubytovnu, a tak trénuje na zhruba 80 metrech kolem domu či na jeho schodišti přes tři patra. Dvakrát takto nabíhá i půlmaratón.

Stovky občerstvovacích stanic

„Takhle dlouho jsem běhal kolem naší vily, protože běžet mimo základu nemůžu. Bylo to přesně 262 koleček. Trochu jak u blbečků na dvorečku. Místní se mohli uchechtat. Ale celý dvě hodiny mě hlasitě povzbuzovali, i když si museli říkat, jestli ten sáhib není tak trochu magor. Běhat malý kolečka má i svoje výhody, máte občerstvovačku na schodech hlavního vchodu každých 80 metrů. Celkem tedy 262 občerstovaček," dočtete se v Tomášových zápiscích.

Běh zachraňuje životy

Že může dobrá fyzička kolikrát zachránit život, se přesvědčuje na vlastní kůži, když u domu lékařů vybuchuje nástražná mina a trhá na kusy policejní auto. Je zrovna ve sprše, když dochází k detonaci. Zachraňuje jej bleskurychlá šipka k zemi a rychlý běžecký přesun do bezpečnějšího sklepa o několik pater níže. Zcela nahý! Trénink se prostě vyplatil. A Tomáš je rád, že nepodcenil ani nácvik běhu po schodech či naboso. Do úkrytu doráží první, před dalšími spoře oděnými kolegy. Přežívají všichni.

TIP: Velkou pozornost vzbudily Tomášovy zápisky z působení v misi Lékařů bez hranic. Jadrný, mužný jazyk s neobyčejnou obratností vystihuje do překvapivě drobných až existenciálních detailů život, jenž – ačkoli minimalizován do několika základních funkcí – se před vnitřním zrakem čtenáře rozvíjí do nezměrných proporcí. Tomášovy poznámky vycházejí nyní pod názvem „Mise Afghánistán - Český chirurg v zemi lovců draků" také knižně.

Ačkoli není Tomáš Šebek žádný militant či nenávistník, jeho ruce jsou potřísněny krví. Dalo by se dokonce říci, že je v tom až po lokty a někdy v té krvi i stojí. Součástí jeho profese na zahraničních misích je dávání lidí dohromady – po výbuchu nástražných systémů, po přestřelkách či nehodách. Z toho, co na něj kolikrát kouká z operačního stolu, byste snad ani nepoznali, zda je to člověk. A určitě byste nepoznali, která je to zrovna jeho část.

Dobrá rada

Nakonec snad ještě jedna dobrá rada z úst lékaře: „Během se perfektně zvládá migréna, na kterou čas od času trpím zejména z únavy, kterou jsem si v Afghánistánu docela užil. Vyzkoušel jsem všelicos, ale to okysličení zabírá daleko nejlépe. Jen se člověk musí zmotivovat udělat prvních pár kroků v běhu, když vás bolí hlava jako střep. Za prvních 30 minut to přechází spolu s tím, jak se uvolňují první endorfiny, což každý z běžců zná a bylo to potvrzené studiemi. Jenom musíte přemluvit migrénu, aby přišla ve vhodnou chvíli, kdy zrovna můžete někam utéct," směje se ostřílený běžec životem Tomáš Šebek.

René Kujan, Sport.cz

Dokázali byste pracovat a trénovat v takovýchto podmínkách?


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 červenec 2020 srpen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce