Rubriky:

Odjinud

Vše, co jste kdy nepotřebovali vědět o běhání, a nenapadlo vás se zeptat

3. února 2016 07:44 - Praha

Kromě rad, návodů, recenzí, testů, reportáží, rozhovorů jsme se rozhodli zahrnout vás občas i méně podstatnými informacemi. K přípravě či tréninku je sice nijak nevyužijete, ale o to větší si s nimi ‒ jak doufáme ‒ užijete legraci.

 

Profimedia.cz

První věta po proběhnutí cílem vítěze Bostonského maratónu v roce 1914 Jimmyho Duffyho byla: „Dejte mi cigaretu!"

V září 2013 byl jakýsi italský běžec jménem Devis Licciardi podroben antidopingové kontrole po závodech na 10 000 metrů. Sedmadvacetiletý atlet nastoupil před komisi s umělým přirozením ukrytým v kalhotách. Zodpovědný lékař však odmítl jeho požadavek „být na chvíli sám" a tak jej mohl při podvodu chytit tak říkajíc za... ruku. Pyj-předskokan byl plný nekontaminované moči, což se o závodníku samotném říci nedalo.

Teď si můžete přidat boxík Běhání na Seznam.cz. A nic vám neuteče.

Maratónský rekordman Patrick Makau, držitel světového rekordu z roku 2011 v přípravě na svůj výkon absolvoval tréninky s průměrnou týdenní kilometráží 235 kilometrů (necelých 34 kilometrů denně). Jeho čas 2:03:38 je dodnes čtvrtým nejrychlejším dosaženým časem na světě.

Němec Michael Frost je pravděpodobně nejrychlejším maratónským běžcem na chůdách. Na zdolání tratě o délce 42,195 kilometru potřeboval běžec s prodlouženýma nohama úmorných 8 hodin a 25 minut.

První hodinky s navigací GPS uvedla na trh japonská firma Casio. Jmenovaly se velmi vkusně PRT-1GPJ a do prodeje se dostaly v červnu roku 1999.

Ind žijící v Británii Fauja Singh zaběhnul v roce 2011 jako první člověk na světě maratón více než sto let po svém narození. Stalo se tak při kanadském Toronto Marathonu. Trať zdolal za 8 hodin a 11 minut. Do Guinnessovy knihy se však tento výkon nezapsal, úředníci nepovažovali datum narození sveřepého běžce za dostatečně prokázané. O dva roky později ohlásil běhající kmet svůj odchod do sportovního důchodu. Hned nato uběhl deset kilometrů a prohlásil, že v běhání bude pokračovat, ale už „jen" pro zdraví, charitu a pro radost.

Etiopský běžec Kenenisa Bekele ve skotském Edinburghu zvítězil na mistrovství světa v cross-country. Nic by na tom nebylo až tak zajímavého, kdyby pošesté nenastavil nový světový rekord a nezískal tím svůj šestnáctý titul, navíc, když při závodě v bahnitém úseku ztratil jednu botu.

Berlínský maratón v roce 2014 dokončilo necelých 30 000 běžců ze 40 000 přihlášených. To představuje ohromující čtvrtinový úbytek. Většina z chybějících k závodu z různých příčin vůbec nenastoupila. Pouhá dvě procenta běžců proběhla startem, avšak nedokončila závod. A největší část zbývajících nepřítomných měly na svědomí cestovní kanceláře, kterým se startovné nepodařilo prodat.

80 % maratónců má svého trenéra. Alespoň to tvrdí výzkum, který si nechali provést organizátoři maratónu v Londýně. U těch nejrychlejších, tedy běžců s maratónem pod tři hodiny, byla existence tréninku pod odborným dohledem téměř stoprocentní.

Možná vám maratón v čase 3:02:27 nepřijde zase až tak speciální, ale zkuste totéž udělat s pánví v ruce za neustálého přehazování palačinky. Mike Cuzzacrea to dokázal při Niagara Marathonu a stal se tak nejrychlejším palačinkářem světa. To ale zdaleka není jediný rekord, který si tento takzvaný The Pancake Man vydobyl.

kü, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 červenec 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce