Rubriky:

Odjinud

Zrušte přírodní zákony! Pro některé už neplatí

15. srpna 2016 08:42

Světový výrobce sportovního vybavení se dal do boje s přírodními zákony. Je sice pravda, že to jsou asi jediné zákony, kterými se budeme vždy a všude řídit, ale samozřejmě záleží také na přístupu. I s takovým odporem vzduchu se dá zamávat. Svědčí o tom nejnovější technologické produkty. Inženýři za velkou louží se do toho opřeli a jali se snižovat odpor od hlavy až k patě.

 

nike.com

Americký výrobce Nike přichází s novinkou, která snižuje aerodynamický odpor a měla by tak dovolovat atletům ještě více zefektivnit každé jejich úsilí. Samozřejmě za dodržení dalšího požadavku ‒ minimální hmotnosti. Sada nálepek, pásků nebo tejpů, chcete-li, je vyrobena z recyklovaného polyesteru, ve všech směrech roztažné, dýchající jemné síťoviny, která je navíc vyzbrojena AeroBlades, jakýmisi vzdušnými ostřími, jemnými zoubky, právě na nichž má docházet k onomu zázraku ‒ redukci tření.

ČTĚTE TAKÉ: Atleti v latexových oblečcích?

Na vývoji těchto technologicky pokročilých prvků vybavení se pracuje už od roku 1996 a určitě si vybavíte, že i v Londýně před čtyřmi lety byli sprinteři vybaveni něčím speciálním. Nynější AeroSwift má být ještě účinnější. Aerodynamické zoubky se umísťují na strategicky nejvýhodnější místa, kde dochází k největším ztrátám kinetické energie. Jsou výsledkem několika let pokusů a výzkumů v aerodynamických tunelech. Prvky, jež tyto malé čepele ponesou, bude možné přizpůsobit potřebám konkrétního atleta v závislosti na vnějších podmínkách i na konkrétním závodě. Hovoří se o tom, že sprinterům by nová výbava mohla pomoci zlepšit výkony až o vteřinu, u maratónců to bude mnohonásobně více.

Nalepovací panely ale zdaleka nebudou jedinou součástí výbavy, na níž se pracuje s ohledem na minimalizaci odporu vzduchu. V laboratořích myslí i na velmi podceňovanou část, totiž startovní číslo. Obvykle plandá na trikotu běžce připevněné několika zavíracími špendlíky, což je mimochodem vynález z poloviny předminulého století. Nová čísla z lehoučké a prodyšné mikrotextilie, která se bezpečně nalepí na dres a při běhu kopíruje pohyby těla, najdou určitě širokou oblibu.

V laboratořích výrobce se pracuje i na brýlích, čelenkách, rukávech i celých trikotech. Vývoj zdaleka nekončí. Můžeme se jen dohadovat, čeho se ještě dočkáme. A co teprve za dalších pár let? Otázkou zůstane, kam nakonec položíme hranici mezi povolenou výbavou a už zakázanými podpůrnými prostředky.

kü, Sport.cz

Myslíte si, že stále dokonalejší vybavení je ještě fér?

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce