Živě

Jestli se vrátím, zabijí mě, tvrdí olympionik

23. srpna 2016 08:43 - Rio de Janeiro

Etiopský závodník na dlouhé trati Feyisa Lilesa tvrdí, že pokud se vrátí do vlasti, bude zabit. Šestadvacetiletý vytrvalec doběhl v Riu na olympijské maratónské trati jako druhý za Keňanem Eliudem Kipchogem. Nad hlavou držel zkřížené ruce s dlaněmi sevřenými v pěst. Tímto gestem vyjádřil solidaritu s protestujícími v rodné Etiopii.

 

Profimedia.cz

Oromové, největší etnická skupina v zemi, protestuje proti vládní politice rozšiřování hranic hlavního města do dalších měst a vesnic. Protesty se datují už o listopadu loňského roku a organizace Human Rights Watch uvádí, že při nich bylo vládou zabito nejméně 400 lidí. Další tisíce měly být uvězněny. „Jestli se vrátím do Etiopie, zabijí mě," řekl bez příkras Lilesa novinářům poté, co doběhl závod. Běžec se bojí o život svůj i své rodiny. Doma nechal ženu a dvě děti. Se zastřelením počítá jako s jedním z možných scénářů. Je si však jistý, že by jej minimálně zatkli a nenechali ani opustit letiště v Addis Abebě.

Etiopie zdatně soupeří s Keňou o titul domovského státu nejrychlejších vytrvalců světa. Vzpomeňme takové fenomény jako například Abebe Bikila nebo Haile Gebrselassie. V první desítce nejrychleji zaběhnutých maratónů světa patří tři pozice v mužské a dvě pozice v ženské kategorii právě této východoafrické zemi.

Stejné gesto se zkříženýma rukama, jež používají Oromové při svých nenásilných prostestech, zopakoval Feyisa Lilesa i na tiskové konferenci pořádané po závěrečné disciplíně olympijských her v Riu de Janeiru.

Na nejasnou situaci v zemi upozornily například také okolnosti sestavování olympijského týmu. Kenenisa Bekele, další slavný etiopský vytrvalec, kromě jiného také držitel několika olympijských rekordů, kterého činovníci „zapomněli" doma a v Riu tak vůbec nenastoupil, již dříve hovořil o hrubých systematických chybách při sestavování národního týmu.

Lilesa teď bude usilovat o udělení víz a pokusí se zůstat v Brazílii, či se uchytit ve Spojených státech amerických. Eliud Kipchoge, který nedělní olympijský maratón s přehledem vyhrál, vyjadřuje kolegovi svou účast: „Je mi ho moc líto. Je to hrozné, když si uvědomíte, že se tam stále pohybují vojáci, kteří mohou kohokoli zabít."

ČTĚTE TAKÉ:
Jestli mě teď zabijete, bude už pozdě. Takto se přepisují dějiny!

kü, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


MS v hokeji 2021

84. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.

Kalendář akcí

Kdykoliv srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce