Rubriky:

Odjinud

Zkracování trasy se tentokrát nevyplatilo. Vosy převzaly úlohu trestajících rozhodčích

23. září 2016 08:30 - Kassel

Nepříjemné překvapení zažili účastníci minimaratónu v německém Kasselu. Nepěkné zakončení měl závod pro čtyři desítky dětí. Napadly je totiž rozzuřené vosy, některé z dětí dokonce vícekrát. Německému listu HNA to sdělil vedoucí zdravotní služby dr. Knappe. Příčinou byla zřejmě snaha některých z dětí zkrátit si vytýčenou trasu.

 

Profimedia.cz

Malí závodníci se v parku pokusili nalézt zkratku oficiální trasy a nedaleko oranžerie proběhli křovím, kde měly naneštěstí hnízdo ne zrovna přátelsky naladěné vosy. Lékařskou pomoc pak muselo vyhledat 39 dětí. Mnoho z nich bylo ošetřeno nedaleko cíle na kraji městského stadiónu. Jeden chlapec byl ale pobodán do takové míry, že musel být převezen do nemocnice.

ČTĚTE TAKÉ: Bez fyzické aktivity umřete dříve. Tak jako většina lidí na světě

„Mnoho dětí bylo hmyzem bodnuto pouze jednou, takže jsme je jen krátce ošetřili a mohly zase jít. Pár dětí utrpělo mnohačetné pobodání. Jednoho chlapce s minimálně osmi žihadly jsme museli sanitkou nechat převézt do nemocnice, kde strávil noc na lůžku jednotky intenzivní péče. Nyní se mu daří znatelně lépe a mohl být přeřazen na běžné oddělení," komentoval situaci vedoucí zasahující lékař. Chlapec utrpěl anafylaktický šok a jeho krevní oběh se zhroutil. Spouštěčem reakce byl právě vosí jed. Většina z dětí ale ihned po ošetření pokračovala v závodě a již šťastně jej dokončila.

Vosí jed obsahuje enzymy, které mají neurotoxické účinky (poškozují nervové tkáně), a polypeptidy devastující stěny krevních kapilár. Průvodním jevem bodnutí mohou být v závislosti na dávce jedu silné bolesti a otoky. Hmyz využívá svého jedu při uchvácení kořisti, popřípadě ke své obraně. Na rozdíl od včely může vosa své žihadlo použít  opakovaně.

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce