Indiáni podali mimořádný sportovní výkon, aby protestovali za své hodnoty

28. září 2016 07:52

Původní obyvatelé Ameriky zvolili velmi nevšední formu protestu proti stavbě ropovodu přes své území. Rozhodli se běžet ze Severní Dakoty až do města Washington, kde předali protestní petici. Zdolali tak 2000 mil, což je více než 3200 kilometrů. Jejich obavy tak musejí být vskutku palčivé. Nelíbí se jim, že by přes jejich území, na nichž se nachází posvátná místa několika kmenů, pohřebiště, ale také zdroje pitné vody, měla vést Dakota Access Pipeline, ropovod dopravující surovou ropu ze Severní Dakoty přes Jižní Dakotu a Iowu do Illinois.

 

facebook Standing Rock Dakota Access Pipeline Opposition

Na svou strastiplnou dlouhou cestu se Indiáni vydali v srpnu. Organizátoři protestu původně plánovali pouze jedenáctimílový běh. Ukázalo se ale, že se se svými protesty budou muset obrátit na vyšší instanci. Běželi tedy 500 mil do Omahy, aby zachránili pitnou vodu pro sebe a své potomky. Odpovědný úředník prý ale nebyl přítomen. „Rozhodli jsme se tedy běžet do Washingtonu, D. C., protože tam už skutečně jsou lidé, kteří činí taková rozhodnutí," řekla čtyřiadvacetiletá organizátorka Bobbi Jeanová.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Odpad přeměněný na značkové sportovní vybavení. Nevěříte?

Do samotného protestního běhu se zapojilo na čtyřicet běžců. Běh probíhal štafetově, dvě desítky příslušníků původního obyvatelstva byly účastny po celou dobu. „Chtěli jsme dát lidem vědět, co se děje v jejich vlastní zemi," doplnila organizátorka Jeanová. Běžce doprovázela šestice podpůrných vozidel, kde mohli protestující odpočívat a doplňovat energii. Spousty podporovatelů našli Indiáni i podél své cesty. Někteří je na přespání pozvali k sobě domů, někteří věnovali jídlo, zatímco jiní se připojili i k samotnému běhu.

Podporu našli protestující také v široké veřejnosti. Připojily se k nim i významné tváře stříbrných pláten, herečky Susan Sarandonová (Oscar za film Mrtvý muž přichází), Rosario Dawsonová (např. Sin City, Muži v černém 2) nebo Shailene Woodleyová.

Překonat celou trasu jim trvalo 22 dnů. V průměru tak účastníci štafety museli zdolat 146 kilometrů denně, což je jistě velmi působivý výkon. K jejich petici se už připojilo 310 000 podpisů. Co více si přát? Snad jen, aby jednání mezi původními obyvateli a současnou vládou nedopadla tak, jako bohužel téměř všechna, která kdy proběhla.

kü, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.

Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce