Rubriky:

Odjinud

Živě

Na závody v sandálech. Indiáni mají těžký život

15. června 2017 08:48 - Praha

V Mexico City se odehrál už šestý ročník akce Tarahumara Race Sunday, který má za účel poctít a podpořit členy raramurijské komunity původních obyvatel. Tarahumarové se stali populární díky bestselleru Christophera McDougalla Zrozeni k běhu. Obyvatelé Měděných kaňonů v Mexiku jsou známi svou schopností přežívat i ve velmi tvrdých životních podmínkách. To bylo znát i na jejich účasti na akci.

Reuters

Tarahumarové žijí na severu státu Chihuahua, v drsném kraji plném hor, kaňonů a řek. Mnoho účastníků se tak i na této akci objevilo ve své tradiční obuvi, sandálech huaraches vyráběných dnes z vyřazených pneumatik. Závod se konal v městské zeleni lesa Chapultepec Forest a byl organizován ze strany Tarahumara Foundation, která Indiány podporuje ve věcích vzdělávání, ale i zajišťování potravin.

Tváře pomaloval válečnými barvami. Jeho sestru zabili a on musel něco udělat

„Hodně se nachodím, když navštěvuju školu. Je to několik hodin přes hory a kopce. Každý den musím chodit velké vzdálenosti," řekl novinářům jeden z účastníků závodu Alejandro Carrillo, který se na něm také objevil v tradičních sandálech.

Samotní Indiáni se nazývají Raramuri, což v jejich řeči znamená „lehké nohy". Tento název jen odráží jejich mnohdy až nadpřirozené schopnosti překonávat dlouhé vzdálenosti s minimem vybavení i zásob. Raramuriové jsou přivyklí na velmi drsný život. Kromě toho, že se jejich oblast stala postupem času rejdištěm drogových kartelů, a tudíž velmi nebezpečnou zónou, dodnes nemají přístup k lékařské péči a jejich komunita je velmi izolovaná od okolního světa. I to by chtěli organizátoři závodů postupem času změnit.

kü, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce