Rubriky:

Odjinud

Číňan předběhl stíhačku. Podívejte se!

25. července 2017 11:11 - Peking

Čínský profesionální sprinter Zhang Peimeng není žádný zelenáč. Jeho tým se na posledních olympijských hrách ve štafetě na 4x100 metrů probojoval do finále, v Pekingu na světovém šampionátu skončil druhý. Tentokrát si ale rychlonohý asijský šampion vybral za soupeře cvičnou stíhačku. Jak to dopadlo?

 

Profimedia.cz

Člověk versus stroj. Startovní i cílová čára na rozjezdové dráze letiště. Napětí v očích diváků i samotných aktérů výzvy. Čínskému sprinterovi se jednou podařilo zaběhnout 200 metrů za obdivuhodných 20,47 vteřiny. Ještě nikdy ale nebojoval s ocelovým soupeřem osazeným výkonným leteckým motorem, který může létat rychlostí až 1100 kilometrů za hodinu. Jak rychlý má ale tento stroj start? Vyrovná se člověk monstru z chladné oceli?

Do cesty za životním snem se postavilo letadlo

Video zachycuje Zhangův úspěšný pokus na trati 50 metrů. Opravdu rychlý start se nedá upřít žádnému ze soupeřů. Zatímco stíhací letoun nabírá na rychlosti, sprinter po pár vteřinách dosahuje svého maxima, kterým proniká až za cílovou čáru. Jsou to zlomky vteřiny, ale člověk nakonec vítězí. Než se těžký stroj dostane do obrátek, závod je rozhodnut.

Zhang neplýtvá ani časem, ani silami, aby zkontroloval, jak si vede jeho soupeř. Běží, jak nejrychleji umí, ostatní nechává osudu. Zato pilot letounu od svého kniplu a přístrojové desky přeci jen odvrací hlavu směrem k běžci. Ví, že závod bude velmi těsný a sám je zvědavý, jak může tohle dopadnout.

Zhang Peimeng býval také držitelem národního rekordu na 100 metrů, když se mu podařilo trať zdolat za přesně 10 vteřin. Dnes je jeho rekord vylepšen pouze o jednu jedinou setinu vteřiny. Se stíhacím letounem svedl nakonec souboj i na této trati. Tady se už ale motor stíhačky stačil dostat do obrátek a letadlo sprintera porazilo.

kü, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce