Rupp vyhrál jako první Američan po 15 letech Chicagský maratón

Chicago

Galen Rupp se stal po 15 letech prvním americkým vítězem Chicagského maratonu. Mezi ženami si v neděli připsala premiérový maratónský triumf bývalá olympijská vítězka a mistryně světa z dráhy Tiruneš Dibabaová z Etiopie.

Maratón v Chicagu se konal po čtyřicáté.

Jednatřicetiletý Rupp, bronzový olympijský medailista z Ria de Janeiro, vyhrál 40. ročník maratónu v Chicagu v osobním rekordu 2:09:20. Druhý muž z letošního Bostonského maratónu se zhruba pět kilometrů před cílem odpoutal od loňského vítěze Abela Kiruie z Keni a porazil ho o 28 sekund. Třetí byl další keňský vytrvalec Bernard Kipyego (2:10:23).

Dibabaová zvítězila v druhém nejrychlejším čase v Chicagu 2:18:31. Rychleji v třetím nejlidnatějším městě USA běžela jen v roce 2002 Britka Paula Radcliffeová (2:17:18).

Světová rekordmanka na 5000 m Dibabaová si doběhla pro první maratónské vítězství s téměř dvouminutovým náskokem před Keňankou Brigid Kosgeiovou (2:20:22), třetí byla domácí Jordan Hasayová (2:20:57).