Rubriky:

Odjinud

Živě

To byste nedali! Deset let seděl ve vězení nevinně, teď si dal dobrovolný trest na 31 dní

6. června 2018 08:04 - Praha

Haroldu Allenovi bylo pouhých 17 let, když jej obvinili a odsoudili jako spolupachatele loupežného přepadení se zbraní v ruce. Nikdy se nepřiznal a vždy tvrdil, že je nevinný. Do té doby žádné problém se zákonem neměl. Přesto se ocitl ve vězení s nepodmíněným rozsudkem na deset let. Z pekla se musel dostávat sám. Ani teď není v jeho životě všechno růžové. Přesto se ve svých 36 letech rozhodl, že bude pomáhat ostatním. Následovalo 31 maratónů v 31 dnech.

 

Profimedia.cz

Když byl Harold Allen před deseti lety propuštěn z vazby, snažil se rychle uchytit. Měl štěstí, v době odsouzení ještě nebyl plnoletý, takže mu trestní rejstřík vyčistili. Do práce ho v řetězci rychlého občerstvení přijali bez problémů. Založil rodinu a „sekal latinu". Život venku byl jistě lepší než ten za mřížemi, Harold se ale nedokázal zbavit depresí. Hodně pil a hodně přibral. Přes 113 kilogramů váhy dělalo společnost jeho chmurným myšlenkám.

Dává do kupy rozstřílené chlapíky a zvládá půlmaratóny v afghánském „vězení"

Pomohla náhoda. Před třemi lety šéf v práci nařídil svým zaměstnancům účast na místním pětikilometrovém závodě, a tak šel. Z kolegů nedorazil vůbec nikdo. Běžel sám a zalíbilo se mu to. Začal trénovat a pořídil si první medaili za účast na maratónu. Když nějaký čas nato uviděl kolem své restaurace probíhat středoškolskou tréninkovou skupinu, vyběhl ven a zavolal na ně, že by chtěl s nimi trénovat. Trenér jen zakřičel zpátky, ať tedy přijde příští den v šest ráno.

Stál tam v krátkých kalhotách pod kolena a v basketbalových botách. Ale trénink absolvoval. A pak ještě mnohokrát. Stal se trenérovým pomocníkem. Následoval další maratón, 50mílovka i pár 100mílovek. Celý letošní květen se pak Harold rozhodl věnovat pomoci lidem s psychickými problémy. Každý den uběhnout jeden maratón. Každý pracovní den být od šesti ráno v nemocnici, kde pracuje jako zdravotní bratr, do tří odpoledne. Postarat se o rodinu se čtyřmi dcerami a postavit se na trať maratónu. Každodenní rituál. Jen víkendy byly trochu volnější. V průměru tři až čtyři hodiny spánku. Výkon, jenž by za takových podmínek ustál jen málokdo.

Většinu času běhal sám. Počasí si nemohl vybírat. Musel se protrpět tíživými vedry i prudkými bouřkami s hromy a blesky. Poslední den dostal Harold v práci volno. Město Bainbridge uzavřelo na jeho poslední míli ulice a policejní vozy jej doprovodili do cíle posledního maratónu z 31. „Můj život se hodně změnil. Mám čtyři dcery, skvělou rodinu, mám stálé zaměstnání v nemocnici. Pořád je to boj, ale myslím si, že z místa, kde jsem byl, jsem už urazil kus cesty," řekl v cíli vytrvalec novinářům.

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce