Rubriky:

Odjinud

Živě

Bratrovražedný boj o světové prvenství. Karty na letošní Berlín jsou rozdány

14. června 2018 07:59 - Berlín

Tento týden oznámil Keňan Eliud Kipchoge svůj záměr opět bojovat o světový rekord na letošním maratónu v Berlíně. S krajanem Wilsonem Kipsangem si tak zopakují duel z minulého roku. Tabulkově třetí a čtvrtý nejrychlejší maratónci světa se znovu pokusí překonat hranici 2 hodin a 3 minut na nejdelší olympijské distanci. Zároveň se opět rozhoří neoficiální boj dvou světových značek. Do ringu proti sobě nastoupí nesmiřitelní rivalové Adidas a Nike.

 

Profimedia.cz

Eliud Kipchoge je sice tabulkově až na čtvrtém místě, o nějž se navíc musí dělit s krajanem Emmanuelem Mutaiem, v současné době ale platí za nejlepšího maratónského běžce. Neoficiálně patří piedestal nejrychlejšího maratónce právě jemu. Pouze Kipchogemu se už totiž ‒ za mírně nestandardních podmínek ‒ podařilo na krok přiblížit k bájné hranici dvou hodin. 2:00:25 byl jeho čas, když loni na závodním okruhu formule 1 v italské Monze probíhal cílem. Tenkrát mu pomohli střídající se vodiči a snad i nové boty od jeho hlavního sponzora americké Nike.

Před 60 lety Čech zvítězil v silné konkurenci na mezinárodním závodě

Wilson Kipsang, rovněž z Keni, je oproti tomu o tři roky starší a protřelejší běžec. Svého času patřil světový rekord právě jemu. A když jej roku 2013 s časem 2:03:23 zabíhal, Kipchoge mu na druhém místě asistoval. Kipsang patří do stáje Adidasu a firma se kromě jiného také pyšní tím, že právě v jejích botách byl zaběhnut i stávající světový rekord 2:02:57 (Dennis Kimetto z Keni, Berlín 2014). Souboj Kipsanga s Kipchogem tak není jen porovnávání sil dvou špičkových běžců. Mezi řádky probíhá možná i o dost lítější boj mezi výrobci běžecké obuvi.

Souboj to bude určitě velmi zajímavý i z jiné perspektivy. Když loni oba borci nastoupili na start v Berlíně, chtěli bojovat o nový rekord. Vytrvalý déšť jejich pokus ale značně negativně ovlivnil. Starší Kipsang vzdal, Kipchoge i přes velmi nepříznivé podmínky dokončil a vyhrál v čase 2:03:32, s nímž by se ještě stále vešel do světových „top 5". V roce 2015 měl v Berlíně zase Kipchoge velký pech, selhala ta nejdůležitější část běžcovy výbavy ‒ boty. S maratónkami, z nichž mu valnou část závodu lezly ven vložky a daly tak vzniknout nejednomu těžko uvěřitelnému surrealisticky-dadaistickému výjevu, i přesto zaběhl čas hodný „top 10" 2:04:00.

Berlin Marathon se těší ale i na dalšího významného muže vytrvalostního běhání. Je jím vládnoucí král půlmaratónů Zersenay Tadese. Eritrejec je z celé trojice nejstarší (36 let) a zároveň také nejzkušenější, leč pouze na své poloviční distanci. S celou maratónskou délkou příliš mnoho závodních zkušeností nemá. I on byl stejně jako Kipchoge součástí projektu Breaking2 v italské Monze. Tam dosáhl svého osobního maxima, ovšem za nestandardních, neoficiálních podmínek 2:06:51. Jeho oficiálně uznávaný nejlepší čas činí v porovnání se světovou špičkou nepříliš slibných 2:10:41. Vše ale samozřejmě ukáže až samotný závod. Střízlivé odhady praví, že v první desítce je třeba s Eritrejcem počítat.

Berlin Marathon patří mezi šestici nejvýznamnějších maratónů světa World Marathon Majors. V tabulkách nejrychlejších maratónců světa jej najdete sedmkrát v první desítce. To asi hovoří za vše. Berlín bývá už od roku 2006 pravidelně vyprodaný, proto jsou na něj třeba registrace už s ročním předstihem a většinu startovních míst dostávají sportovci na základě losu. Loni bylo na rychlou berlínskou trať zaregistrováno téměř 44 000 běžců a běžkyň.

kü, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce